Derfor skal du have nyt tag

Hvornår skal man egentlig udskifte sit tag? Hvilken slags belægning holder længst? Hvad koster det at få lagt nyt tag? Der er rigtig mange spørgsmål i forbindelse med taget på ens bolig. Til jer der står med nogle af disse spørgsmål, kommer der her nogle svar til jer.

 

Tjek jævnligt tagrummet

Første og fremmest skal man kunne opdage, hvis der er problemer med taget. Et tydeligt tegn på at taget bør udskiftes, er hvis det er utæt. Ofte kan der dog være opstået problemer allerede inden dette stadie nås. Derfor er det vigtigt at jævnligt tjekke tagrummet.

Udenfor vinterperioden er det generelt fugt man skal være opmærksom på.

I vinterperioden kan der dog opleves fygesne, såfremt taget kræver vedligeholdelse.

Hvis man dog er god til at vedligeholde taget, kan man nemt undgå disse fugt- og frostskader. Vedligeholdelse af taget kan være så simpelt som at fjerne opstået mos og snavs.

Hvis nogle af disse skader opstår, bør man dog overveje et professionelt syn på tagets stand.

 

Jo større, jo dyrere

Når der skal sættes priser på hvad et nyt tag vil koste, kigger man på kvadratmeterpriser.
Disse kvadratmeterpriser kan variere fra cirka 500 kr. for simpel eternit, til et tag af skifer til cirka 1.700 kr.

Udover selve taget kommer der en del ekstraomkostninger. Der skal for eksempel monteres tagrender, skotrender og ofte efterisoleres. Derudover er der mange tagtyper der ikke er 100% vandtætte. Til disse typer tage skal der også monteres et undertag.

Alt i alt, vil montering af nyt tag være en større økonomisk projekt.

Ikke alle husstande har økonomien til at klare denne økonomiske belastning.

Derfor, hvis dette er for dyrt, så kan du tage et lån hos Santander.

 

Belægningstype

De mest hyppige typer af tagbelægning er blandt andet tagpap, teglsten, zink m.fl.

Når taget endelig skal skiftes, er det mest sikre valg at vælge en belægningstype der er lig det gamle belægning. Dette er i forhold til tagstrukturen, som oftest er skabt til den eksisterende type belægning.

Udover vedligehold, så er tagbelægningens levealder også en vigtig faktor, når der skal vælges nyt tag. I forhold til de ovenstående tre eksempler på belægningstyper, så forventes de at have følgende levealder:

 

  • Tagpap – 25 år
  • Teglsten – 35 år
  • Zink – 40 år

 

Man ser altså jo hårdere, og mere stabilt materiale der bruges, jo længere levetid opleves der ofte.

Zinktag kræver for eksempel heller ikke ret meget vedligehold, i forhold til andre typer tagbelægning.

 

Der er altså mange aspekter involveret omkring taget på jeres bolig. Derfor, tjek taget og tagrummet jævnligt. Vedligehold altid taget. Skulle taget være på vej mod en udskiftning, så overvej hvilken belægningstype, der er bedst for netop din bolig. Endelig, altid husk på at såfremt der ikke er luft i budgettet, kan pengenes lånes.