Få en god nattesøvn med mørklægningsgardiner

De danske sæsoner og mængder af sollys kan være rigtig svære for kroppen at forholde sig til. Når det er mørkt ved kroppen og hjernen, at det er tid til at hvile og sove. Når det er lyst, forholder hjernen sig til, at det er dag, og der skal være aktivitet. I Danmark bliver dagene bare rigtig lange om sommeren, og det kan være svært at falde til ro, når det er lyst udenfor.

Mørklægningsgardiner om sommeren

Forskere har vist, at vi helst skal udsættes for så lidt sollys om natten som muligt for at få den bedste nattesøvn. Derfor er det en god idé at vælge mørklægningsgardiner i soveværelset.

Lån penge igennem Lendme.dk til ny gardiner og få en bedre nattesøvn.

Selvom du blot skal bruge gardinernes funktion, når du skal sove, er det en god idé at vælge nogle gardiner, der passer ind i dit hjem. Stilen skal passe til den øvrige indretning i soveværelset og skabe hygge, så det bliver et sted, hvor man kan slappe af og afstresse. Bor du inde i byen eller tæt på en stor vej, kan det faktisk lade sig gøre at få støjreducerende gardiner for en endnu bedre nattesøvn.

Der er de moderne og minimalistiske gardiner, der ikke fylder særlig meget i indretningen, men hvor det er mørklægningsfunktionen, der er vigtig. Det kan dog give et rigtig fint udtryk – alt efter din indretning, at vælge store tunge gardiner, f.eks. i velour. Det giver en afslappet og rolig, men også eksklusiv, atmosfære.

Flere tips til en bedre nattesøvn

Den anden halvdel af året er det ikke ligefrem lyset, vi kæmper med, når det handler om den gode nattesøvn. Om vinteren får vi heller ikke særlig meget lys om dagen – ofte er vi indenfor på en arbejdsplads, når solen endelig er fremme. Det forstyrrer vores døgnrytme, og gør det svært at falde i søvn om aftenen. Et wake-up lys kan være en god idé om vinteren for en mere naturlig vækning og mere lys.

Mange af os har mobiltelefonen ved siden af os 24/7, og det gælder også når vi sover. Det er ofte, det sidste og det første vi kigger på. Desværre er det blå lys rigtig dårligt for vores søvn og koncentration om at slappe af. Læg mobilen i stuen, og køb et gammeldags vækkeur.