Giv din have et sommerløft

Sommer er en fantastisk årstid. Rigtig mange mennesker føler længsel efter de lange, lyse og varme dage, når en iskold vinter trækker i langdrag. Måske er du også én af dem, som elsker sommer, og som glæder dig over, at den endelig er her! Hvis du er den heldige ejer eller lejer af et hus, så er det nu, du kan nyde din have allermest. Udendørslivet er tillokkende på de lune dage. Det er skønt at nyde det grønne, den friske luft og solen, der varmer kroppen. Denne artikel sætter fokus på, hvordan du kan give din have et sommerløft. Har du brug for et økonomisk boost til sommerprojektet, så tag et kviklån eller et bonuslån, så du hurtigt kan komme i gang. Sommeren venter ikke på din næste månedsløn!

Det skønne og det grønne

Det kan være svært at finde ud af, hvordan du bedst kan gribe haven an. Uanset hvor stor en have, du har til rådighed, så gælder det, at haven kan betragtes som et ekstra rum – især i sommerhalvåret, hvor meget foregår udendørs. Det betyder også, at du med fordel kan værne om indretningen, pusle om planterne samt sørge for at vedligeholde have og terrasse. En have er et rum med højt til himlen, med fuglefløjt og grønne omgivelser. Det er lige til at blive glad af!

 

Sådan kan du skabe et smukt og brugbart uderum:

  • Vælg planter, der passer til dit temperament. Er du et vaskeægte havemenneske, kan du vælge planter, der kræver kærlig pleje og opmærksomhed. Hvis du derimod ikke har de grønneste fingre, kan du vælge mere robuste sorter, som ikke kræver så meget af dig. Plant i bede, i kummer, i plantekasser eller find på nye, kreative løsninger, som passer til din have.
  • Skab en smuk og funktionel terrasse. Har du en terrasse, så sørg for, at den lever op til de behov, der gælder for dig. Havemøbler i træ kan give et stilfuldt udtryk på enhver terrasse. Pynt eventuelt op med lyskæder ved husgavlen eller hen over havebordet. Du kan også have levende lys i lanterner.
  • Skab hyggekroge i haven. Hæng en hængekøje op mellem to æbletræer, lad en lille bænk stå nederst i haven under et piletræ. Eller stil en enlig, komfortabel stol på det spot, hvor morgensolen rammer. Et godt sted at nyde morgenkaffen. Gå på opdagelse i havens mangfoldige muligheder, og find dine helt egne yndlingsspots.