Er det på tide at skifte oliefyret ud?

Har du investeret i en bolig med oliefyr, så bør du nok overveje at udskifte det med noget andet, da der er mange ulemper ved et oliefyr. Olie som opvarmningskilde bliver generelt ikke brugt ret meget i dag, og opvarmningsmetoden er i dén grad på vej ud i kulden. Den første ulempe ved et oliefyr er, at et oliefyr skader miljøet, og det er desuden den dyreste måde at opvarme en bolig på. Du har også god grund til at skifte det, hvis oliefyret i det pågældende hus er mere end 15 år gammelt, da effektiviteten dermed højst sandsynlig er væsentlig nedsat. Det er svært og dyrt at vedligeholde et gammelt oliefyr, og der er absolut ingen grund til at forsøge på det med alle de andre gode alternativer og opvarmningsmetoder, der findes i dag.

Fjernvarme

Her kan du bl.a. vælge at tilslutte dit hus det lokale fjernvarmenet. Denne metode er den mest udbredte, og den er både nem, billig og miljøvenlig, hvis man sammenligner med det gamle oliefyr. Fjernvarme fordeles til den enkelte bolig via. et rørsystem, der produceres på et fjernvarmeværk. Dog kan fjernvarme enkelte steder være dyrt, og ikke alle boliger har adgang til fjernvarme.

Vedvarende energiformer

Det er også en mulighed at skifte over til andre vedvarende energiformer, som er mere miljøvenlige. Dog skal du først tage stilling til, hvornår huset er bygget, og hvor godt isoleret det er. Derudover bør du også først se på, hvordan huset opvarmes på nuværende tidspunkt. Når du har taget stilling til disse ting, kan du beslutte dig for, hvilken energiform, som du ønsker i din bolig.

Træpillefyr

Et andet alternativ er pillefyret, som egentlig er en billig løsning. Dog kræves det her, at du både har plads til fyret samt sække med træpiller i. Det er en arbejdskrævende opvarmningsform, da magasinet ofte skal rengøres og påfyldes ca. en gang om ugen. Du kan dog købe dig til automatisk opfyldning, men rengøres fyret ikke, vil levetiden forkortes, og du vil opleve et pillefyr, der arbejder mindre effektivt, end det burde.

Skift oliefyret ud

Dog kan det være dyrt at skifte oliefyret ud og investere i en ny opvarmningskilde, og det er dyrere afhængig af, hvilken opvarmningsform du vælger. Der findes dog andre opvarmningsformer end ovenstående, som er værd at tage et kig på. Ellers kan du tjekke Hurtiglaanene.dk ud, hvor du kan få et overblik over de bedste lån.