Sådan vælger du nyt spisebord i 2018

Et spisebord er et af de centrale elementer i køkkenet. Det er her, familien samles om maden, og det er her der bliver udvekslet historier fra dagens hændelser. Spisebordet er med til at samle køkkenet, og det er derfor vigtigt at vælge det rette spisebord til det enkelte køkken. Naturligvis er alle køkkener forskellige, og valg af spisebord afhænger af den øvrige indretning, farvetemaet i rummet, bordets ønskede størrelse og rummets omfang.

 

Tænk praktisk

Et spisebord er et sted, hvor der let kan blive spildt mad og drikkevarer. En bordplade, der er så sart, at den ikke tåler spild overhovedet, er ikke særlig anvendelig, og det vil være synd, hvis et nyt og smukt spisebord hele tiden skal være dækket af en dug. Tænk derfor praktisk, når du vælger spisebord, og overvej en overflade, der let kan tørres af, og som eventuelt kan gøres pæn igen med sæbespåner, olie, lakering eller en nedslibning efter nogle år.

 

Bordets størrelse kan være fleksibelt

Hvis I kun er få personer i husstanden, er det ikke nødvendigt med et stort spisebord i hverdagen. Dog kan der hurtigt blive brug for mere plads, hvis der kommer gæster, og her er det rigtig smart at vælge et bord med udtræksplade. Således kan du have et mindre spisebord i hverdagen og nemt og enkelt gøre det større, når der kommer gæster på besøg.

 

Skal det være råt eller neutralt

De seneste år er det blevet moderne med mere rå spiseborde end tidligere. Især plankeborde, som findes i alverdens afskygninger, har vundet indtag, og det kan være utrolig flot med et råt spisebord i et minimalistisk og lyst køkken. Det er dog ikke i alle køkkener, at et råt bord vil passe ind, så selvom det er moderne er det vigtigt at du overvejer, om et plankebord nu også passer til din indretning. Har du eksempelvis allerede mange træmøbler i køkkenet, kan et mere neutralt bord være en god idé. Vil du alligevel gerne investere i et smukt og råt plankebord, kan du på kviklånet.dk hurtigt låne penge til det.