Skal I beholde den gamle bil eller købe en ny?

Er værkstedsregningerne ved at hobe sig op? Eller er du altid nervøs, når bilen skal til service – hvad lyder regningen mon på? Så kan det godt være, at det er en god idé at skifte den gamle bil ud med en ny eller en nyere model? Eller kan det overhovedet betale sig at skifte bilen ud? Der er mange spørgsmål, der skal tages med i betragtningen, når du skal vælge, hvad du skal.

 

Hvad kan bedst betale sig rent økonomisk?

Det er dyrt at have bil, men også for mange en nødvendighed. Ofte vil en bil ikke være en god investering, da den vil falde i værdi, som den bliver brugt. Derfor er det vigtigt, at du gør op med dig selv, hvad der kan betale sig for dig både på den korte og lange bane.

 

Fordelene og ulemper ved din gamle bil

Hvis du f.eks. har betalt din gamle bil ud, så er det en fordel, at du ikke skal bruge penge på at afbetale på bilen, som de fleste skal, hvis de køber en ny bil. Dog kan du alligevel stå i en situation, hvor du bliver nød til at optage et lån til bilen, hvis du får en stor værkstedsregning.

 

Fordelene og ulemper ved din nye bil

Det at købe en helt ny bil vil gøre, at du med stor sandsynlighed ikke skal bruge tid på at tænke over, at bilen skal på værksted, og hvad det mon kommer til at koste. Her kan du de første par år gå med ro i sjælen. Ulempen er, at det kan være meget dyrt at anskaffe en ny bil, hvilket medfører at du skal optage et lån til bil.

 

Når du skal vurdere, hvad der kan betale sig for dig, er det derfor vigtigt, at du kigger på den lange bane. Det kan godt være dyrt med en ny bil, men også med en gammel, der skal på værksted hele tiden.