Tips til sommerens grillaftner

Varme grillkul og sprøde pølser er et klassisk tegn på den danske sommer. Solen skal helst stå højt, og drinksne skal være kolde. Læs med her for tips og tricks til mange gode og mindeværdige grillaftener.

 

Hav udstyret i orden

Helt essentielt for en succesfuld grillsommer er selvfølgelig grillen. En lækker og nem grill gør din grillglæde og motivation endnu stærkere.

 

Du kan vælge imellem kulgrillen eller gasgrillen.

 

Gasgrillen bliver varm på 10 minutter, imens kulgrillen kræver op til en halv time. Det gør det nødvendigt med en smule planlægning med de klassiske kul.

 

Derudover er det også nemmere at regulere temperaturen på en gasgrill. Det kan sagtens lade sig gøre på en kulgrill, men det kræver dog lidt øvelse. Når det kommer til rengøring, er det dog kulgrillen, der er nemmest at arbejde med.

 

Om du skal vælge gas- eller kulgrill er en smagssag. Nogle mener, at kulgrillen giver den ”ægte” grillsmag og duft, og trækul tilfører da også maden en naturlig aroma.

 

Skal du ud og investere i en ny grill til sommerens grillaftner? Klik her for nemme og hurtige forbrugslån.

 

Hvis din grillsæson skal være en succes, er det ikke blot den rigtige grill, du skal finde. Sørg også for at have ekstra-udstyret i orden. En god spartel, tang og gaffel er afgørende. Derudover er det også skønt at have en opvarmningsrist til f.eks. brød og en grillpande.

 

Der findes uanede mængder af grilltilbehør, hvilket også gør mængden af retter, der kan laves på en grill uanede. Du kan få en pizzagrillsten, kyllinge- og grøntsagsholdere eller en rygeboks.

 

Eksperimenter på grillen

Det er altså mere end bare pølser, røde bøffer og hvidløgsbrød, der kan grilles. Der findes et væld af sjove grillopskrifter, du kan give dig i kast med. Prøv at lave din egen grillkylling, kreative spyd med kød og grøntsager eller giv dig i kast med en pizza.

 

Tilbehøret kan også laves på grillen. Majskolber, forskellige udskårne grøntsager med olie og kartofler er også super lækkert på grillen.

 

Der er ingen grund til, at både forretten og desserten ikke også skal kunne grilles. Det kunne være grillede tigerrejer eller bruchetta. Til dessert er karamelliserede rombananer eller s’mores et hit.