Et kig på House Doctor 2018

Vi venter spændt på et 2018 sortiment fra det anerkendte danske brand House Doctor.

Med et godt år 2017, med mange spændende tiltag i den kompetente søskende virksomhed, forventer vi boligentusiaster endnu mere lækkerier i 2018. House Doctor er kendt for at ramme en ret bred målgruppe, med deres innovationsrige produkter. De skaber tit trenden, ved at turde at tage chancer mange andre producenter ikke helt kan følge med på. På den måde sætter de sig oftest forrest i forhold til forbrugerens præference, eftersom de bliver firstmover på en farve, stil eller møbel man simpelthen MÅ eje.

Et besøg i Ikast

Vi har besøgt House Doctors showroom i Ikast, for at få en fornemmelse af hvilken retning de bevæger sig i 2018. Det er klart, at de ikke vil røbe alt for meget på nuværende tidspunkt, men som vi kender dem kommer der noget til enhver smag. Det som de har været dygtige til, er at skabe nogle forskellige produktionslinjer, der er tilpasset et budget som både kan karakteriseres som ”overkommelig” + ”high-end”.

De har formået at opbygge et varemærke, som er noget af de sværeste overhovedet. Det er sket over en lang periode, hvor de tre søskende har arbejdet med strategier internt, såvel som eksternt. Fordi skal man opnå den størrelse virksomheden har i dag, er det klart at det kræver gode medarbejdere med gode medarbejdervilkår. Ellers ville det aldrig nogensinde kunne lykkedes. Det er også noget man fornemmer i deres produktioner, i hvert fald især her inden for de seneste tre år. Der er en rar og tryg fornemmelse omkring deres produkter, som gør at man gerne vil købe deres produkter.

En rar og dejlig fornemmelse

Ligeledes var det også noget man fornemmede ved vores besøg i deres showroom. Menneskerne der arbejdede der som sælgere, fungerede ligeså meget som en slags god rådgivning. Her var en behagelig og rolig stemning, der gav os en velkommelig og dejlig følelse.

Det er dejligt med danske virksomheder i vækst, og virksomheder der går ind for nogle af de mange issues vi bøvler med globalt i dag a la gode medarbejdervilkår, trivsel og ikke mindst skåne miljøet i diverse produktioner.