Modstrøm: Godt for dit energiforbrug

Synes du også nogle gange, at din el-, vand- eller varmeregning er lidt for stor, og kunne du godt tænke dig at blive klogere på, hvordan du undgår et sådant chok, hver gang den dumper ind ad postkassen? Det er uden tvivl en sur regning for mange, og for langt de fleste personer gælder nok også, at de gerne så de penge brugt et andet – og sjovere – sted. Der findes faktisk rigtig mange gode idéer og produkter, du kan kigge nærmere på, hvis dette er tilfældet, og i denne artikel vil vi belyse, hvordan det hurtigt og nemt kan gøres.

Det starter med øget bevidsthed

Modstrøm er et klimavenligt og uafhængigt energiselskab, der har fokus på klimavenlighed. Folkene bag er af den opfattelse, at det skal kunne svare sig at tænke bæredygtigt, og de tror også på, at de kan bidrage til et mindre vand- varme- og elforbrug i netop din husholdning. Hvordan? Med god rådgivning, helt specielt udviklede produkter og services opnår du en besparelse i dit energiforbrug og en større bevidsthed omkring selvsamme.

Sparegaranti og meget mere

Modstrøm hjælper dig med at tænke over, hvordan du kan spare, og de kommer med input og idéer til netop dette. Den store viden får du fra energiselskabets energivejledere, der ved alt, hvad der er at vide, når det handler om at spare på varme, el og vand. Lyder det som noget, der kunne være interessant? Så kan du læse mere her.

Det er tilmed nemmere end nemt at få kontakt med energiselskabet, og har du lyst til at skifte eller vide mere om eksempelvis deres Sparegaranti, så kan du gøre det på www.modstroem.dk.

Med udgangspunkt i den kyndige vejledning fra Modstrøms ekspertteam, er der vished for, at du bliver klogere på dit og din husholdnings forbrug af vand- varme og el, og øget bevidsthed fører ofte til gode, konkrete og målbare resultater til gavn for hele husholdningens budget. Ud over de konkrete økonomiske resultater til gavn for egen pengepung, så medfører denne opmærksomhed og besparelse på eget forbrug også samfundsgavnlige effekter, idet de miljømæssige udfordringer, som Danmark og ikke mindst verden imødegår, kun vil kunne modarbejdes ved en fælles indsats, både i privat, offentligt og virksomhedsregi. Ligesom alle store ændringer og omvæltninger starter det i det små, nemlig i eget hjem, hvor man som forbruger har direkte indflydelse på anvendelsen af disse naturressourcer.

For at hjælpe familien lidt på vej kan det også være sjovt at inddrage alle parter, hvor besparelsen på el-, vand- og varmeregningen i stedet anvendes til gavn for alle parter. Med andre ord, des større en besparelse, des større en ting eller oplevelse kan der i stedet blive råd til, og mon ikke selv børnene vil være med til at spare, hvis det betyder, at de kan komme med i Djurs Sommerland en ekstra gang i sommerferien, blot fordi de bliver bedre til at slukke lyset, gå to minutter før ud af badet eller ved at slukke for varmen, når de lufter ud på deres værelser derhjemme?