Beskyt husets sokkel med sokkelpuds af høj kvalitet!

Hvis du bor i en ældre bygning, så har du sikkert flere steder oplevet, at husets sokkel har taget skade pga. vind og vejr gennem tiden. Dette kan vise sig som små revner og sprækker, der løber gennem næsten hele soklen, og disse skader kan faktisk være alvorlige, hvis der ikke bliver taget hånd om dem. Soklen står nemlig i direkte kontakt med jorden, hvor regnvandet hurtigt kan trænge ind – og dette kan give problemer med fugt i selve huset!

Sokkelpuds kan redde hele din husfacade!

Mange husejere trækker blot en smule på skuldrene, når de ser, at der er kommet revner i deres sokkel, men man bør dog være noget mere på vagt, når revnerne viser sig. Dette gælder specielt for sokler af ældre dato, da disse sjældent er udstyret med en fugtspærre, der kan redde din husfacade fra fugtens lange arme. Hvis dit hus står på en gammel sokkel kan man dermed til en vis grad sige, at når først huset slår revner, så bør du slå alarm!

Heldigvis behøver det hverken være dyrt eller tidskrævende at give husets sokkel nyt liv, og du kan faktisk godt klare det hele selv, hvis du har fingrene rigtigt sat på. Det kræver lidt research, og så kræver det en ordentlig gang sokkelpuds, som helst skal være af en ordentlig kvalitet. Det nytter jo ikke noget, at soklen krakelerer allerede et par uger efter, at det er tørret helt op – derfor kan det virkelig betale sig at købe ordentlige materialer til projektet!

Et godt resultat afhænger af klargøringen!

Noget af det sværeste i forbindelse med pudsningen af en sokkel er faktisk det forarbejde, som går forud for selve pudsningen. Her skal du sørge for at skabe et rent og plant underlag, som har mulighed for at ånde, ligesom det er nødt til at være helt tørt, inden du kan gå i gang med dit sokkelpuds. Hvis bare ét af disse punkter fejler, så kan du reelt stå med en sokkel, der begynder at krakke igen meget hurtigt – og det er virkelig synd, når du har brugt både tid og penge på at redde den!