Bor du i parcelhus? Så er gode vinduer afgørende for, om tyven vælger dit hus som indbrudsmål

Selvom antallet af indbrud i Danmark er faldet i løbet af de sidste år, så er der alligevel stor risiko for at få indbrud, hvis du bor i parcelhus.

 

Mange danske parcelhuse ligger ikke tæt nok på hinanden, til at naboer, der er hjemme, afskrækker alle indbrudstyve. Og hvis boligerne i dit parcelhuskvarter ligger tæt på hinanden, så er der sikkert en hæk, som skærmer for udsyn og giver indbrudstyve gode arbejdsbetingelser for at bryde ind, når du ikke er hjemme.

 

Sådan forholder det sig i hvert fald i en historie fra Berlingske, der tager fat i netop indbrudssikring af parcelhuse.

 

Der sker færre indbrud i danske hjem nu, end tilfældet var for 10 år siden, men det hele er ikke et glansbillede. Antallet af indbrud pr. 1.000 indbygger er nemlig højere i Danmark end i både Storbritannien, Sverige, Tyskland og Holland, og det er det, fordi vi har mange parcelhuse. Det siger Henrik Dam, der er formand for Det Kriminalpræventive Råd, til Berlingske.

 

Han peger desuden på, at de danske parcelhuse desværre er såkaldte ”papkassehuse” i mange tilfælde, men hvis man sørger for at have gode og solide døre og vinduer, kan man ifølge ham mindske risikoen for ubudne gæster.

 

Har dit parcelhus behov for nye vinduer?