Derfor skal du benytte dig af en autoriseret kloakmester

Din kloak er sikkert ikke det ved din bolig, du tænker allermest på. Det vil du dog komme til at gøre, hvis du pludselig står og har problemer med den. Derfor vil du helt sikkert ikke fortryde at bruge lidt mere tid på at koncentrere dig om den, end du allerede gør. Det er nemlig altid rigtig træls at have problemer med sin kloak eller afløb.

 

Har du problemer med din kloak?

 

Din kloak består af de rør, der leder alt spildevand fra dit køkken, badeværelse og bryggers væk fra din grund og videre hen til dit lokale renseanlæg. Hvis du er begyndt at opleve, at vandet løber langsomt ud af din vask, bad eller toilet, kan det sagtens være tegn på, at der er sket en tilstopning i din kloak. Hvis du oplever dette, er det naturligvis bedst at få det fikset så hurtigt som overhovedet muligt. Du risikerer nemlig kun, at det vil udvikle sig, hvis du venter. Læs mere om kloakarbejde her, hvis du står og har problemer med din kloak.

 

Forebyg skaderne i fremtiden

 

Hvis ikke du har problemer med din kloak nu, kan det være en god idé at bruge lidt tid på at blive klogere på, hvordan du undgår det i fremtiden. Det er nemlig langt sjovere at bruge lidt tid på det i ny og næ i stedet for at skulle kæmpe problemet, når skaden først er sket. Hvis du gerne vil lære at passe bedre på din kloak, skal du f.eks. sørge for:

 

  • aldrig at putte sådan noget såsom vatrondeller, vatpinde, hygiejnebind eller bleer i toilettet, da det kun er med til at stoppe afløbet
  • aldrig at hælde olie eller fedt i afløbet, da det sætter sig på rørene, så snart det størkner. I stedet kan du hælde det i noget som en mælkekarton og derefter i skraldespanden.
  • aldrig at hælde kemiske væsker såsom maling og terpentin i kloakken, da det kan skade renseanlægget

 

Generelt handler det bare om at tænke sig om en ekstra gang og lade vær med at hælde ting i afløbene, som ikke hører til der. Hvis du f.eks. gerne vil rense dine afløb, så gør det med kogt vand i stedet for afløbsrens.

 

Rørene kan faktisk også tilstoppe af helt andre grunde. Det kan f.eks. være pga. af rødder, der vokser ind i afløbet. Det behøver altså ikke at være selvforskyldt, du kan sagtens bare være uheldig.