Det skal du gå efter, når du skal vælge dit nye drivhus

Er du på udkig efter et nyt drivhus til haven, så er der helt sikkert nogle overvejelser, som du går og gør dig. For inden du vælger dit nye drivhus, så er der et par ting, du bør have helt styr på, så du ikke kommer hjem med det forkerte drivhus til haven. Du finder i dag en lang række muligheder, når det kommer til drivhuse, og det er derfor ikke altid lige nemt at vælge. Vi hjælper dig på vej med nogle gode tips til dit næste drivhus, så du kan købe et drivhus med ro i maven.

 

Find et solidt drivhus

Drivhuse kommer i forskellige størrelser og i forskellige materialer. Netop stellet er især en afgørende faktor, hvis du gerne vil have et drivhus, der kan holde til vind og vejr. Alt afhængigt af hvor du bor henne i landet, og hvor udsat dit drivhus skal stå, så bør du kigge efter et drivhus med en god robusthed. For selvom dit drivhus står fast, så vil det blive påvirket ved f.eks. blæsevejr, og derfor skal det have noget at stå imod med. Samtidig er rudernes tykkelse også værd at tage i betragtning. Disse kan også blive udsat for flyvende objekter ved blæsevejr, og derfor er det godt med nogle ruder, der er en anelse tykkere.

 

Farvevalget

Farvevalget på dit drivhus er også en faktor, der skal overvejes inden køb, men her er det mest op til dig selv. Du kan primært få drivhuse i tre farver: sort, sølv og hvid. Det sorte stel kender man fra et såkaldt orangeri, og for mange tager dette drivhus sig ekstra godt ud hjemme i haven. Det vil til gengæld også koste dig en anelse mere, så skal dit drivhus udelukkende bruges til praktiske gøremål, så kan du overveje at investere i det helt almindelige drivhus i sølv.

 

Størrelsen

Til sidst kommer vi ikke uden om størrelsen på dit drivhus, som er essentielt at have styr på, når du skal købe dig et nyt af slagsen. Her skal du først og fremmest overveje, hvad formålet med dit drivhus er. Er det, at du skal kunne sidde i det, samtidig med at der skal dyrkes grøntsager, så bør du købe et større et af slagsen. Skal det derimod kunne rumme nogle væsentlige ting, eller er der pladsmangel i haven, så kan du vælge et af de mindre drivhuse, der åbnes i toppen.