Er du flyttet fra lejlighed til hus – her er, hvad du har brug for at vide

Når du flytter fra lejlighed til hus, vil du opdage, at der er mange ting, som du er vandt til bliver gjort for dig, som du nu selv skal til at tage hånd om. Det kan betyde, at du pludselig får en masse nyt at bruge tiden på i weekenderne. Der er heldigvis hjælp at hente i form af et par genveje til at spare tid.

Rengøringen bliver langt mere omfattende

Selvom du flytter fra en stor lejlighed til hus, vil du opdage at rengøringen, pludselig er blevet langt mere omfattende, end den plejede at være. Det er der flere grunde til, den ene fordi du fra huset har direkte indgang udefra og ind. Hvor du normalt skulle ind igennem en opgang, hvor du fik banket skoene af havde mulighed for at ryste jakken, går du nu direkte ind i dit hus med mudrede sko og blade i hætten. Det bringer os til den anden grund til, at du pludselig har meget mere rengøring end du plejede. Nu har du nemlig det fulde ansvar for alt rengøring alene. Før var det eneste, du skulle at gøre rent inde i din lejlighed. Nu skal du også vaske ydermure, rive blade i haven og sørge for, at lamperne omkring huset er fri for spindelvæv.

Du får brug endnu flere rengøringsartikler

I en lejlighed er du tit begrænset, i forhold til hvor meget plads du kan og vil bruge på dine rengøringsartikler. De skal ofte kunne være i et enkelt skab, og må derfor ikke bestå af alt for mange dele eller være alt for omfattende. Men for at gøre rent i et helt hus får du brug for en hel del mere. Både i form af rengøringsmidler, som skal kunne meget mere end før, men også i forhold til udstyr.

Din lille støvsuger som du ellers var så glad for, fordi den ikke fylder særligt meget, og altid gjorde jobbet er ikke længere god nok. Du har brug for en støvsuger med lang ledning, så du let kan komme rundt i hele huset, uden hele tiden at skulle lede efter en ny stikkontakt. Du vil også opleve, at du har brug for en støvsuger med plads til en stor støvsugerpose, med mindre du syntes, at det er sjovt at skifte støvsugerpose. Du kan løse rigtigt mange af dine dagligdags støvsugerbehov ved at købe en håndstøvsuger. Med den kan du nemt og hurtigt fjerne det værste rod, hvis du opdager en nullermand i hjørnet, eller har tabt en skål med chips på gulvet. Er du i tvivl om, hvilken håndstøvsuger der er bedst og passer til dine behov, er der masser af hjælp at hente i tests.

Det bliver lettere at vaske tøj

En ting der bliver lettere, når du flytter fra lejlighed til hus, er at vaske tøj. Du har pludselig mere plads, ofte et helt bryggers, hvor der er mulighed for at få både vaskemaskine og tørretumbler. Det kommer til at spare dig for mange ture til vaskeriet, og for en masse tid som du nu kan bruge på lige nøjagtigt, det du har lyst til. Når du bor i hus, har du ovenikøbet mulighed for at købe en aftrækstørretumbler. Med et tørretumbler aftræk sender du kondensen fra tøjet ud af huset og væk fra tøjet. Det er ikke muligt i en lejlighed, da en aftrækstørretumbler har brug for en kanal, der går igennem boligens ydermur. I bryggerset er der også plads til at have tørrestativerne stående, når vejret er for sårligt til at hænge det til tørre i haven.