Er du og din have klar til sommer?

Dette er sposoreret indhold

Der er stadig lidt tid til sommer, men foråret er her, og vi kan så småt begynde at glæde os til sommer og sol. Sommer er den tid, hvor vi kan bruge en hel masse tid ude i haven, ved stranden, i parken osv. Hvis du ikke kan vente til sommer, kan du begynde at gøre din have klar til det.

Gør din terrasse klar til grillaftener

En lang vinter kan godt tage hårdt på din terrasse, og den har garanteret set bedre dage end lige nu. Dog kan du nemt give den en kærlig hånd, så den kommer til at stå knivskarpt til sommeren, hvor du skal invitere alle dine venner forbi til grillaftener.

Du kan starte med at fjerne alt, der ikke hører til på din terrasse. Det er f.eks. visne blade, gamle haveredskaber og børnenes havelegetøj. Derefter kan du begynde at fjerne ukrudt. Hvis du har en terrasse af fliser, kan du lægge nyt fugesand, og hvis du har en træterrasse, kan du slibe den og give den noget olie. På den måde er du sikker på, at din terrasse kommer til at se ny og frisk ud.

Investér i en pavillon

Et rigtig hyggeligt tiltag til din have, kan være en pavillon. Den er også god, hvis du gerne vil forlænge sommeren lidt på hver side. En pavillon kan fungere som et rigtig godt samlingssted om sommeren, når du har dine venner eller familie på besøg. Du kan enten overveje leje af pavillon eller købe en af de mange pavilloner, der findes på markedet.

Fyld dit haveskur med alle de bedste havespil

Opskriften på en rigtig fed sommerdag kan f.eks. indeholde en kombination af gode venner, kolde drikke og en masse sjove havespil. Hvis ikke du har nogen havespil, kan du her til forår gå ud og købe nogle, så de kan ligge klar i dit skur, når det bliver vejr til at spille dem.

Du og dine venner kan sagtens sidde og snakke i haven og bare nyde det gode vejr, men nogle gange er det fedt at have noget helt andet at lave, som ovenikøbet er rigtig sjovt. Du kan også altid spille dem med din familie. Når du går på jagt efter nye havespil, kan du f.eks. overveje Crockett, stangtennis, kongespil, Golf 21, strandtennis eller noget helt sjette.