Få boligen fri for pollen

Døjer du med stoppet, kløende eller løbende næse? Det kan også være, at du ofte nyser og har kløende eller rindende øjne? Kommer disse problemer igen på omtrent samme tidspunkt hvert år? Hvis ja, så har du højest sandsynlig pollenallergi, også omtalt som høfeber. Mange danskere som har pollenallergi, søger indendørs i højsæsonen, da de tror, at det kun er udendørs, at de bliver generet af pollen, der flyver rundt. Fakta er, at det ikke gør nogen forskel, om du er indendørs eller udendørs, da pollen bliver slæbt med ind i jeres bolig både via tøj og fodtøj samt kæledyr. Hvis jeres bolig bliver opvarmet med et ventilationsanlæg, vil et standardfilter ikke være dækkende til at forhindre at pollen kommer ind i jeres bolig.

Minimér pollen og støv

For at komme den stoppede næse og rindende øjne til livs når du befinder dig inde i din bolig anbefales det, at du udskifter dit standardfilter med et pollenfilter på friskluftsiden af dit ventilationsanlæg. På denne måde vil du reducere allergisymptomerne væsentligt, da filtret sørger for, at den friske luft der blæses ind i boligen, er så fri for pollen som muligt. Hos Filterhuset kan du finde lige præcis det filter der passer til dit anlæg. Når du har fået anskaffet dig et pollenfilter til dit ventilationsanlæg er der nogle forholdsregler I som familie skal huske på. Det er eksempelvis vigtigt, at I undgår udluftning både via døre og vinduer. Så selvom det kan være utrolig fristende at få luftet godt og grundigt ud i hele boligen og få lavet noget gennemtræk, skal I overlade dette til anlægget. Derfor skal både vinduer og døre altid holdes lukket. Derudover bør både overtøj og fodtøj forblive i entreen og kæledyr bør børstes udenfor, før de kan få lov til at komme og være en del af familien inde i boligen.