Fordele ved en elektronisk lås

Der er masser af grunde til, hvorfor det er en god idé at skifte den gamle lås ud med en ny lås, der er elektronisk. De elektroniske låse har nemlig en masse fordele, som de almindelige låse ikke har.

 

En sikkerhed i top

Med en elektronisk er du sikret det ypperste inden for elektroniske låse til yderdøre. En personlig kode til låsen gør, at andre mennesker ikke kan låse sig ind. Du bestemmer også helt selv, hvem du ønsker at dele låsen med. På den måde er du sikker på, at sikkerheden for din ejendom er helt i top.

 

Midlertidige koder

En anden rigtig god fordel ved de elektroniske låse er, at du som ejer kan tildele andre mennesker midlertidige koder, så de selv kan låse sig ind. På den måde behøver du heller ikke være hjemme til at lukke f.eks. en håndværker eller montør ind i dit hjem. Det gør din hverdag meget nemmere, og du får derved en meget mere fleksibel hverdag.

 

Nøglebrik

Har du børn, findes der også en speciel løsning i denne anledning. Det kan nemlig være svært for mange børn at huske en kode, og det er derfor heldigt, at man med de elektroniske låse også kan få en nøglebrik. Med en nøglebrik kan børnene let låse sig ind, og mister de den, kan nøglebrikken heldigvis nemt slettes igen.

 

Egnet til alt slags vejr

De elektroniske låse er beregnet til alt slags vejr, så du ikke behøver at bekymre dig, hvis det f.eks. begynder at styrtregne.

 

Lys i display

Der er som en ekstra bonus lys i displayet, så du nemt kan låse dig ind, selvom det er mørkt.

 

Byens Låseservice

Overvejer du også at skifte din gamle lås ud med en elektronisk lås, kan du kontakte Byens Låseservice, såfremt du befinder dig i Århus.