Fordele ved hulmursisolering: Suser varmen ud af dit hus?

Kulden er så langsomt ved at indfinde sig, og snart skal radiatorerne endnu en gang på overarbejde i de små hjem rundt omkring i landet. Det kan være ganske hyggeligt, men kulden og de lidt vådere tider kan have konsekvenser for vores boliger. En god og billig varmeløsning kan stadig være en dyr fornøjelse, hvis du ikke har god isolering af din bolig. Særligt huse af ældre dato har det med at være dårligt isolerede. Derfor kan du med fordel undersøge, om din bolig ville have glæde og opnå en økonomisk gevinst på varmeregningen med en ekstra varmeisolering.

 

Kan du benytte håndværkerfradraget til din energioptimering?

 

Det famøse håndværkerfradrag ydes til blandt andet energioptimering af din bolig. Fradraget dækker ikke materialer, men de arbejdstimer den givne håndværker udfører. Tjek Skats hjemmeside, og se om dit næste boligprojekt kan gøre brug af fradraget.

 

Kunne dit hjem have gavn af en hulmursisolering?

 

Uanset hvilken varmeløsning du har i dit hjem, så ryger pointen ved en pille brændeovn eller billig fjernvarme, hvis din bolig er dårligt isoleret. Læs med her om fordelene ved en hulmursisolering, og find inspiration til energioptimering af din bolig.

 

Fordele ved hulmursisolering

 

  • Økonomi
  • Miljøbelastning
  • Bedre indeklima
  • Mindre varme- og elforbrug
  • Beskyttelse mod råd, fugt og skadedyr.

Hulmursisolering har en række fordele, der er værd at overveje, når man vejer fordele mod ulemper i ens varmebudget. Sandt, her og nu er det en udgift med en varmeisolering af hulmuren, men på sigt kommer det til at gavne boligen, da fugt, råd og skimmelsvamp forebygges ved en god isolering. Er dit hus fugtigt? Oplever du blandt andet bænkebidere i dit hjem, bør du være ekstra opmærksom. De er nemlig krebsdyr, der trives ved fugtige forhold og lever af rådnet organisk materiale. Det kunne være et mørt træværk eller et vindue i dårlig stand.

Giv dig selv og din bolig de bedste forudsætninger i de kolde og fugtige stunder. God fornøjelse med din energioptimering!