Forny boligen med en carport

Følgende indhold er sponsoreret

I takt med at lyset og varmen nu vender tilbage efter en lang mørk vinter, så øges lysten til at kaste sig over nye og spændende udendørs projekter. Du kan med fordel vælge “gør det selv” løsningen, for dels er det meget billigere, end hvis du skal have håndværkere, og dels bliver glæden altid lidt større ved, at man selv har involveret sig i selve udførelsen. Når du skal vælge, hvad du skal kaste dig ud i, så tænk gerne langsigtet. Du bør altid investere i noget, som du og familien fortsat kan glæde jer over i mange år fremover, og som samtidigt kan øge boligens værdi. Her følger en god idé til inspiration:

Fordele ved en carport

Overvej at bygge en carport, for det vil give familien mange fordele året rundt. Har man først en carport, så står bilen tørt og godt året rundt. Lakken bliver ikke solbleget, og du minimerer risikoen for de rustskader eller andre skader, som hurtigt forringer bilens værdi. Disse skader er også dyre at få udbedret hos mekanikeren. Du slipper for, at skulle stå og fjerne sne og is fra bilens ruder hele vinteren. Samtidigt holder bilen sig pæn meget længere efter hver bilvask, når den står godt og beskyttet mod støv og fugleklatter mm. Det samme gælder selvfølgelig for familiens cykler og sportsudstyr.  Lyder dette som noget for dig? Så find en carport her.

Derudover er carport er også ideel til vasketøjet på tørrestativet for derinde, er der jo altid tørvejr. Der kan også let monteres et par tørresnore under carportens tag. Udnyt eventuelt endevæggen i carporten til ophæng af bilens tagbagagebærer eller haveredskaberne. Har du noget, der skal males, eller måske en cykel der skal lappes, så får du nu mulighed for at stå i tørvejr med opgaven året rundt. Ønsker du en enkel løsning, bør du vælge en saml-selv carport, som hurtigt bliver leveret på din adresse med en samleanvisning lige til at gå i gang med.

Når du så har fået opført carporten, så kan du altid tilpasse den omgivelserne med enkle tiltag. Du kan f.eks. vælge at male carporten, så den matcher boligen, eller vælg naturfarver, så den falder i ét med haven. Det sidste forstærkes yderligere, hvis der plantes klatreplanter på espalier eller op ad stolperne, og mulighederne er mange: blomstrende Clematis, duftende Kaprifolie, eller måske en vin, der kan give familien søde klaser af druer i efteråret.