Forskelle på en murer og tømrer; Hvordan finder du din håndværker?

Det kan være svært til tider at finde den rigtige håndværker til netop det projekt du ønsker at få lavet. Men bare rolig, det kan ikke gå helt galt selvom du finder den forkerte håndværker, fordi en håndværker skal kunne 25% af de andres arbejde, så mon ikke en håndværker kan hjælpe trods deres arbejde ikke står indenfor at være murer f.eks. Du kan finde dit lokale murerfirma ikast.

Hvad laver en murer?

En murers arbejde består for det meste af at lave bygninger, isolering, og det er egentlig det. For det er mest muringsarbejde, og sjældent aflægning af betongulv og lign. Isolering er for det meste en tømrers arbejde. Opgaverne vil engang imellem også være fugning af vinduer, anlægning af sten og fliser, og ikke mindst vedligeholdelse heraf og af mursten. En murer lærer at lave mørtel, og blande det, for at være klar til at pudse facader, lægge tagsted, sætte fliser på vægge som i badeværelset osv. En murer skal have styr på sit fag, og ikke mindst have styr på hvilke sten & fliser der bruges, og hvilken mørtel det kræver.

Forskelle på håndværkerne

Der er altså forskel på håndværkere, også selvom en håndværker skal kunne 25% af de andre håndværkeres arbejde, så er det altså ikke altid de kan alligevel. Man skulle faktisk tro at en murer kunne fuge og sætte et vindue i, men det er faktisk ikke deres opgave. Det laver en tømrer. En tømrer laver faktisk det meste af en bygning, hvor murerne kun stor for pudsning af væggene, samt murstenene. Så det er faktisk utroligt lidt hvis man tænker over det, en murer burde da kunne fuge og sætte et vindue op? Men nej? De laver hullet til vinduer og døre, og alt hvad der skal laves hul til, og så klarer tømrerne resten, f.eks. hvis der skal laves plads til en brændeovn, det gør tømrerne også.