Gode tips til at gøre huset forårsklar

Efter en lang vinter er det endelig forår. Det betyder længere dage og varmere vejr, og dermed også mere tid udendørs. Det betyder også at huset og haven skal gøres klar til den nye sæson. Herunder får du nogle ideer til, hvordan du kan give gøre dit hus i klar til foråret og sommeren.

Giv huset nye vinduer

Er dine vinduer utætte, revnet eller er de bare gamle og trænger til at blive udskiftet? Så er foråret en god tid, til at få sat nye vinduer i huset. Vinduer er vigtige for huset både i forhold til at spare på energien, men også i forhold til husets udseende. Pæne vinduer som ikke er revnet og krakelerede, gør huset pænt at se på.

Utætte og revnede vinduer gør også at varmen fra huset suser lige ud i luften. Det er dyrt for dig som husejer, og samtidig ikke godt for klimaet. Er du bosat i Nordsjælland og skal have nye vinduer kan Fritzen ApS hjælpe dig. Vinduerne er både energisparende og fra gode mærker.

Forårstjek af huset

Det kan være en god idé at tage en runde rundt om huset, for at se at alt er som det skal være. Rens tagrenderne for blade og skidt og tjek at taget er i orden. Tjek samtidig også nedløbsrørene og gør også dem rene.

Ryd op i haven

Foråret er også en god tid til at få ryddet op i haven. Har du gamle ting og sager stående? Så tag et kig på dem, og se om noget af det skal på genbrugspladsen.

Har du grus i din indkørsel kan du rive det, så indkørslen er flot at se på.

I haven kan du begynde at fjerne gamle blade og grene, og begynde at lue ud i bedene og fjerne ukrudt. Så er de nemlig klar til nye friske forårsblomster.