Gør det selv – byg din egen væg-til-væg bænk

Dette indhold er sponsoreret

 

Årstiden er så småt begyndt at nærme sig, hvor det er tid til at tilbringe tid ude i den friske luft samt nyde et godt glas vin om aftenen, når solen er ved at gå ned. I anledningen af den nye dejlige årstid, sommer, som vi går i møde, hvor dagene bliver lysere, og det bliver varmere, kan det være en god ide at investere i at få din egen bænk til altanen. Hvorfor ikke lave den selv?

 

På jagt efter materiale

Når du skal til at bygge en væg-til-væg bænk, skal du på jagt efter materialerne. Materialerne skal være en træsort, som vil passe ind til resten af designet i boligen. Hvis du ønsker, at bænken skal være en ”secondhand” i forhold til valg af træ, kan du købe træet brugt. Dette kan ligeledes være med til at give træet et mere rustikt look. Hvis du oplever, at træet du køber, trænger til en lille opfrisker, kan du eventuelt slibe det med sandpapir for at give træet en pænere overflade. Udover at have fat på selve træbrædderne, hvor du skal sidde, skal du have fat i mindre træstykker, som du kan bore fast til væggene netop for at holde på bænken. Ligeledes skal der støtte træstykker til, som kan være med til at holde på bænken. Materialer, som du ikke kan undgå at investere i er søm, en boremaskine og en rundsav. Dog er disse materialer og udstyr givet godt ud, da du f.eks. kan benytte en rundsav til andet end at skære i træ, men f.eks. metal.

 

Byg

Når du har anskaffet dig alle materialerne, kan du begynde at bygge væg-til-væg bænken. Med mindre du ønsker at male bænken, kan det være en god ide at gøre det inden påbegyndelse af at bygge bænken.

  1. Du skal måle af, hvor lange træbrædderne skal være, så de passer til længden fra murvæggen til altanmuren.
  2. Læg træbrædderne, så der er et lille mellemrum imellem dem, når du lægger dem ved siden af hinanden.
  3. Skru alle træbrædderne lige ned i træet, som er nedenunder dem (det træstykke, som er med til at holde på bænken). Dette træstykke er skruet sammen med et andet stykke træ, som er boret fast til altanmuren.
  4. Bor nu resten fast, så bænken er stabil, og ordentlig boret fast til murene.

 

Læg et tæppe frem samt nogle puder. Nu kan du sætte dig godt til rette og få noget koldt at drikke.