Gør det selv ideer; Træ i indretningen

Der er mange ting du kan lave i træ, men hvis du skal lave noget som er nyttigt i hverdagen, hvad skal det så være? Du kan samle genbrugstræ og lave et bord, eller også kan du lave små elefanter, noget helt tredje hvis du er god med træ, og ikke mindst fingrene så lav krydderikasser, eller brødkurve. Det kræver ikke så meget, blot at du har noget træ som fungerer, og som ikke er fugtigt, samt noget værktøj.

Plankebord i træ

For at lave et plankebord, kræver det at du har gjort dig overvejelser indenfor form, og hvordan mønstret skal være. Det kan være du bare gerne vil have det hele meget enkelt, eller med små stykker træ formet som et sildeben. Det er meget forskelligt ang. Holdninger og hvordan du vil have det. Men her kommer en vejledning til hvordan et plankebord med vandrette planker laves.

  1. Få fat i 3-4 planker, gerne nogle grove nogle, som har noget farvespil i sig. Længden er op til dig men omkring de 120cm.
  2. Få fat i gamle vandrør, hvis du er til det stilede. Få nogle til at skær det i den højde der passer dig.
  3. Lim derefter de 3-4 planker sammen og lad det tørre.
  4. Derefter tager du og skruer vandrørene til bordpladen.
  5. Laker gerne pladen efter, da den holder til mere, og du slipper for pletter.
  6. Du kan med fordel aflægge en voks henover, som fungerer som ekstra beskyttelse.

Brødkurve i genbrugstræ

Der er intet bedre end hjemmelavede ting, så hvis du keder dig, og gerne vil udnytte dine kreative evner så sæt i gang. Det kan ovenikøbet være at du mangler en brødkurv, så er det da helt perfekt. Du kan finde genbrugstræ, eller købe noget helt nyt. Lister vil være helt perfekt til ting som en brødkurv, fordi de er tynde, og er ret fleksible. Vælg gerne en liste som er omkring de 5 mm i dybden, og 3-4 i bredden.

  1. Afmål listerne i de længder du vil have, 20 cm er en fin størrelse.
  2. Du skal bruge 4* 20 cm til bunden, 8* 20cm til siderne, så du skal altså have antallet og med en længde af 20 cm.
  3. Hver pind på gerne være i farver.
  4. Du limer dem til sidst sammen, gerne med en tændstiks afstand.