Gør din vennekreds jaloux med disse tilføjelser til hjemmet

Du skal gerne kunne føle dig hjemme i dit hjem og føle, at denne bolig er en udvidelse af dig og en projicering af, hvad du synes er smukt og hyggeligt i et hjem. Men det skader dog ikke at indrette hjemmet, således at gæster bliver en anelse jaloux, når de træder indenfor. Du skal dog ikke kun vælge tilføjelser, der kun er prangende, men som du egentlig ikke bryder dig om. Det gælder om at finde ting, der kan udfylde begge kriterier, så både du og dine gæster finder boligen nydelig, flot, imponerende, hyggelig og speciel.

Sådan kan du gøre dit hjem lidt mere specielt

  • Det kan være en god idé at tage fat i objekter og indretninger, der er normale og stort set must haves for en bolig og gøre dem specielle. Dermed slår du to fluer med ét smæk – du får det objekt, som du egentlig skal have, og du får noget specielt til boligen. Det kunne f.eks. være plankeborde til diverse rum. Plankeborde er måske ikke det mest flashy, men de har en særlig rustik og hygge-faktor, du ikke får hos normale borde. Det er en god mellemvej mellem det lettere usædvanlige og det højst specielle. Plankeborde giver et imponeret løftet øjenbryn fra gæsten og ikke en forundrende øjenudvider – og det er nogle gange bedre.
  • Et godt sted at sætte ind, hvis du skal imponere, er med teknologi af forskellige varianter. Du kan f.eks. investere i et storslået surround sound system, få installeret smartpære i hjemmet, skaffe drømmefjernsynet eller andre moderne teknologiinstallationer.
  • Du kan også skifte fokus til det udendørs og få sat haven i stand, hvis du har sådan en. Her kan du opdyrke et storslået naturland med diverse planter, farvestrålende blomsterbed, figurer eller små statuer og måske endda en lille dam eller lignende.
  • Du kan vælge den omsiggribende mulighed og vælge en speciel indretning eller stil for hele boligen. I stedet for at vælge den klassiske nordiske/skandinaviske stil, kan du gå mere sydeuropæisk eller måske vælge en futuristisk stil.