Gør dit sommerhus ferieklar

Den kolde vintertid begynder så småt at lakke mod ende, og vi kan endelig se frem mod en forhåbentlig varm og fantastisk sommer endnu en gang, hvor de danske sommerhuse igen bliver taget i brug. Mange danskere ser frem til den tid, hvor de kan trække sig tilbage fra den stressende og travle hverdag, og bare nyde de sene sommeraftner i sommerhuset med en kold drink på terrassen, eller brætspil med hele familien. Men sandheden er, at det kræver en vis vedligeholdelse at gøre sommerhuset klar til brug eller udlejningsklar. Derfor har vi samlet en lille tjekliste, som du med fordel kan tage i brug.

Klargør udearealerne

Udearealerne er dem, som ofte bliver påvirket af de meget omskiftende vejrforhold herhjemme. Du burde derfor sørge for at få klaret de små, og store ting der trænger til at blive tjekket op på

  • Træterrassen. Det er så dejligt at sidde og nyde solen på træterrassen mens man kigger på børnene lege på gyngestativet, men efter 3 hele sæsoner uden pleje kan dens tilstand godt begynde at halte lidt. Så prøv at gå en tur rundt og få hamret de løse brædder og søm ordentlig i. Trænger det til lidt ekstra kærlighed, og du tænker en gulvafslibning ville være på sin plads, så kan en professionel gulvmand klare den på ingen tid. Ligger dit sommerhus på Sjælland, så kan du med fordel finde en gulvafslibning i København hos NC Gulve samt flere råd til forplejning af dine træelementer.

Kan du se ud ad vinduerne?

  • Vask vinduerne. Mange sommerhuse ligger tit nær strand og klitter. Det kan af den grund ikke undgås, at dine vinduer bliver udsat for en vis mængde sand og urenheder i løbet af året. Giv vinduerne en god vask hele vejen rundt, og sørg for at facaden ser ren og indbydende ud for evt. lejere.

Har i styr på underholdningen?

  • Spil og film. Man kan ikke altid vide sig sikker på, at vejret holder hele ferien. Skulle det være tilfældet, så er det fedt lige at kunne hive ”matador” eller ”Trivial Pursuit” frem og sikre en hyggelig familietid ved kakkelovnen. Et godt alternativ er også at smide en hyggelig romantisk komedie eller en god actionfilm på skærmen, hvis stemningen er for det. Netflix har det med at trylle en stille og rolig aften frem, men en sikker wi-fi forbindelse er derfor også ret vigtig i den sammenhænge. Så at tjekke wi-fi’et kunne godt være et punkt, som var værd at se på.