Guide: disse gardiner passer til disse rum

Denne artikel guider dig til de mest optimale gardiner i hvert rum. Artiklen er skrevet i samarbejdet med Gardinshoppen, der leverer Billige gardiner.

Efter den første kollegiebolig, hvor man arvede Mormors køkkengardiner, eller nødtørftigt kastede et lagen op foran vinduet med gulvtæppetape kommer de fleste mennesker til et punkt, hvor de gerne vil sætte deres eget præg på hjemmet. Men hvilke gardiner passer ind hvor? Det har vi besluttet os for at hjælpe dig med! Læs blot videre.

Gardiner til køkkenet

De mest optimale gardiner til køkkenet er faktisk ikke gardiner, men persienner. Persienner af træ eller metal er nemme at rengøre og kan snildt skærme for solen eller nysgerrige blikke, hvis man står i og koger æg en søndag formiddag i bar røv. Andre former for gardiner passer sig ikke rigtigt, hvis man har et vindue i nærheden af hvor man tilbereder sin mad. Desuden opfanger persienner ikke mados og madlugt i samme grad som foldegardiner eller plissegardiner.

Persienner har den egenskab at de er nemme at rengøre og billige at anskaffe.

Gardiner til stuen

I stuen er der nærmest frit valg på alle hylder, her er alle former for gardiner velegnede, hvis du har store sydvendte vinduer vil vi anbefale et gardin med solafskærmning. Det gardin man naturligt ville undgå i sin stue er rullegardiner, men hos Gardinshoppen kan du faktisk få rullegardiner med mønstre, så det kan også være en mulighed i en stue fuld af farver.

Soveværelsets gardiner

De fleste mennesker kan kun sove når der er mørkt, til soveværelset anbefaler i foldegardiner med mørklægning, rullegardiner med mørklægning. Vil du have plissegardiner så husk at bestille dem dobbelte idet der ellers vil komme lys ind imellem hullerne til snoretrækket. Persienner kan også gå i soveværelset.

Gardiner til badeværelset

Her ønsker man også gardiner der er nemme at rengøre, det er også optimalt at have gardiner, der kan tåle fugt og vandsprøjt. Dermed er vi ovre i rullegardiner, persienner, lamelgardiner eller plissegardiner der ikke er lavet af stof.

Gardiner til børneværelset

Her gælder det om at finde noget, der kan holde til lidt af hvert. En god løsning er et rullegardin med mønster og børnesikring, det er også en billig løsning hvis man bestiller hos https://www.gardinshoppen.dkHer får du også prisgaranti og hjælp gennem hele processen, hvis du har brug for det.