Har dit tag mistet sin glans?

Du har måske oplevet, at du har kigget op på taget på din ejendom og tænkt, at det da havde mistet lidt glans, og at det måske endda har en grønlig kulør. Er det tilfældet, er dit tag højst sandsynligt ramt af alger, hvilket er ret normalt og sker oftest på belægninger på skyggesider, eksempelvis hvis store træer skygger for taget. Er dit tag ramt af alger, er den mest effektive løsning at få foretaget en algebehandling af taget. Har du problemer med alger på dit tag eller andre overflader, og er du bosiddende Aarhus, kan du læse mere her.

 

Alger rammer ikke kun taget

Selvom en algebelægning oftest ses på tage, kan det dog også ramme alle mulige andre overflader såsom aluminium, vinduesrammer, vindueskarme, dørpartier, skilte, indkørsler, stensætninger og meget andet. Man kan selvfølgelig godt selv kaste sig ud i at få fjernet algerne, men det kan godt være en længere proces, der tager rigtig lang tid. En god idé kan derfor være, at man derimod får professionelle til at tage hånd om problemet, da de kan udføre en grundig desinficering af overfladen, der er ramt. Algebehandling kan desuden fungere forebyggende, hvilket betyder, at det sagtens kan give mening at få foretaget en behandling af taget, selvom det er nyt. På den måde forhindrer man præventivt at alger og mos fremadrettet sætter sig på taget.

 

Er din terrasse glat?

Som nævnt, er det ikke kun tage, alger og mos sætter sig på. Det kan sætte sig alle mulige forskellige steder, så længe der er fugtigt. Eksempelvis kan der forekomme mos og alger på ens terrasse, hvilket vil gøre det svært at bevæge sig rundt, da denne i så fald vil blive utrolig glat. Med en algebehandling virker desinficeringen efter kun få dage, hvorfor man herefter igen kan bevæge sig rundt på terrassen uden fare for at glide og eventuelt falde. Er du i tvivl om, hvorvidt dit tag, terrasse eller andre overflader er ramt af alger og/eller mos, kan man altid få gode råd, vejledning og vurderet de enkelte overflader af virksomheder inden for branchen.