HAR DU FÅET SKIMMELSVAMP? 

Skimmelsvamp er en af de der ting, næsten alle husejere får problemer med på et tidspunkt. Og det er ikke en fornøjelse, fordi skimmelsvamp kan faktisk være farligt for dig i længden. Det er overhovedet ikke alle, der reagerer på skimmelsvamp, men hvis man gør, kan det give hovedpine, koncentrationsbesvær, træthed, svimmelhed og kløende øjne. Hvis man så allerede er allergisk over for skimmelsvamp i forvejen, er den straks meget værre. 

Her har vi samlet en liste over tegn, som du kan holde udkig efter, så du kan undgå skimmelsvamp i dit hjem.  

Fugtpletter 

Fugtpletter er ikke i sig selv et tegn på skimmelsvamp. Der kan være flere forskellige grunde til at man af og til har fugtpletter i hjemmet. Længerevarende fugtpletter kan dog være grobund for skimmelsvamp, da disse har de rette vækstbetingelser for skimmelsvampen. Så det er en god idé at holde øje med eventuelle fugtpletter i huset, så disse ikke udvikler sig til skimmelsvamp. Selv de mindste fugtpletter kan ende med at få skimmelsvamp.  

Dårlig lugt 

Den dårlige lugt i forbindelse med skimmelsvamp betegnes ofte som kælderlugt. Det er en meget udbredt lugt, som man næsten ikke kan undgå at lægge mærke til. Hvis du kun kan lugte det, men ikke se, betyder det ikke, at det ikke er der. Det kan nemlig gemme sig inde i konstruktionen. Så drop luftfriskeren og kontakt hellere et firma, der tilbyder skimmelsvamp rådgivning. Så er du på den sikre side.  

Pletter på tapet, træ eller tæpper 

Brune, grønne eller grå pletter på blandt andet tapet, træ eller tæpper kan være tegn på skimmelsvamp. Hvis det så også lugter som en gammel kælder, så kan du næsten være sikker på, at der er tale om skimmelsvamp.  

Dug på indersiden af vinduerne 

Hvis du har lagt mærke til, at du tit har dug på indersiden af vinduer med dobbeltglas, kan denne dug være tegn på for høj fugtighed i rummet. En for høj fugtighed kan hurtigt føre til skimmelsvamp, hvis man ikke lufter ud ofte nok. Du kan forebygge mod skimmelsvamp ved at lufte ud i mindst 10 minutter hver morgen og aften – og gerne mere end det! 

Hvis du har en mistanke om, at du har skimmelsvamp i dit hus, kontakt et firma, der tilbyder skimmelsvamp rådgivning, fordi det er kun fagfolk, der kan vurdere omfanget af en skade og hjælpe dig ordentligt af med skimmelsvamp igen.