Har du styr på kvaliteten af dit barns autostol?

At have børn og bil hænger utvetydigt sammen med at have en autostol også. Disse er nemlig ikke blot essentielle for dit barns sikkerhed under kørslen, men er faktisk også et lovkrav indtil dit barn bliver højere end 135 centimeter. Der findes dog mange forskellige autostole på markedet, og det kan være svært at finde ud af, hvilke der bedst udfylder deres formål om at sikre dit barn i en eventuel ulykke. Der kan nemlig været meget svingende kvalitet hvad angår både sikkerhed og komfort.

 

Kig efter mærkningen

Et af de første skridt mod at være mere rolig angående dit barns sikkerhed, er at kigge efter mærkningen af autostolen. Der er nemlig en række krav fra EU’s side, der sikrer dig, at kvaliteten er god og velreguleret. Autostole, der sælges i danske butikker, skal gerne have denne type mærkning, så på den front kan du ånde lettet op. Af samme grund er det ofte også mere risikabelt at købe sikkerhedsbetonede ting over internettet, hvor der ikke nødvendigvis eksisterer de samme typer af regulering fra landene, hvor de er produceret. Det er selvfølgelig muligt at købe en god og sikker autostol herfra, men det er klart en faldgrube, man skal være opmærksom på.

 

Men selvom mærkningen, der betyder, at autostolen lever op til sikkerhedskravene fra EU, er til stede, er det ikke nødvendigvis givet, at du kommer hjem med den bedste autostol. Der er nemlig stadig store forskelle at finde i kvaliteten af de forskellige autostole. Heldigvis er der tips og tricks at hente, så du kan få den bedste handel i hus.

 

Sådan får du desuden den sikreste og bedste autostol

Det kan blandt andet angående komforten være en god idé at have dit barn med ude at kigge efter ny autostol. Specielt de lidt ældre børn kan være gode til at fortælle, hvorvidt de sidder godt og rart, hvilket selvfølgelig er essentielt til lange såvel som korte bilture.

 

Udover dette er det altid en fordel at læse anmeldelser og tests af de forskellige produkter, man har tænkt sig at kigge på. På den måde kan man blandt andet få både et ekspertsynspunkt samt et billede af, hvordan de enkelte forbrugere har oplevet kvaliteten af produktet. Du kan blandt andet klikke på denne test af autostol, hvis du ønsker at vide mere om emnet, samt få anbefalinger til en række god, sikre og brugbare autostole.