Havetrampolin til børnene – få gode råd her

Rigtig mange danskere har i dag en havetrampolin. Det kan der være mange grunde til, men rigtig mange investerer i en, fordi børnene synes, at det er sjovt. Hvis man blot ønsker at hygge sig med at springe samt lave lidt sjov og ballade, så kan man nøjes med en trampolin, som er oval. Den sikrer mange timers sjov leg, og man kan også sagtens øve sig på diverse springs og tricks på den til en vis grad. Ønsker du eller nogen i til familie at blive bedre til tricks og spring på trampolin, så kan du med fordel investere i en firkantet trampolin, som i højere grad kan give dig de rette forhold for udvikling.

Forskellene på en rund og en firkantet trampolin

Der er mange forskelle på den runde og den firkantede trampolin. Formen er afgørende for mange ting, og den er især afgørende for, hvilken springoplevelse du får. Det er derfor en god idé at overveje, hvad du vil have ud af trampolinen, inden du køber, så du ikke laver et fejlkøb. De runde typer er typisk den, som du vil støde på i de danske haver, og den fungerer også til sjov og leg, og hvis man ønsker et blødt og nogenlunde sikkert spring.

Ønsker du dog et mere kraftfuld spring, så skal du gå efter den firkantede model. Den firkantede model er især velegnet til dig, hvis du eller dine børn ønsker at benytte den som et træningsredskab til udvikling af spring og tricks. Det er derfor også den type trampolin, som bliver brugt til konkurrencer, da den tilbyder jævne, sikre og kraftulde spring overalt på overfladen.

At hoppe på en trampolin kan være farligt, hvis man mister balancen i et spring eller af en eller anden grund falder ud over kanten. Derfor er det en rigtig god idé også at investere i et sikkerhedsnet, så man sørger for, at ens nærmeste bliver på trampolinen og derved også undgår nogle af de mest alvorlige skader og knoglebrud. Uheld kan ske for enhver, og det er derfor også lige meget, om du er en øvet springer eller nybegynder – det er altid smart at investere i en god sikkerhed.

Find en trampolin med ben eller en trampolin som er beregnet til nedgravning

Nogle foretrækker at have deres trampolin på ben, mens andre synes, at det er bedre, hvis den er nedgravet i jorden. Er man van til at træne i et springcenter eller lignende, hvor trampolinerne er nedsat i gulvet, kan det være en udfordring pludseligt at skulle springe på en trampolin med ben, da man har en anden fornemmelse af underlaget samt højden på ens spring. Vælg derfor din nye trampolin med omhu – så du er sikker på, at den bliver benyttet, og at den er alle pengene værd. Find den her og find også mere information omkring de forskellige modeller – så du kan være helt sikker på, at du finder den trampolin, som kan hjælpe dig med at udvikle dine spring og tricks.