Her kan du spare penge på elregningen

Nu er sommerens varme tide for længst forbi, og efteråret har gjort sin entré i det danske land. Snart vil endnu koldere tider følge trop, hvilket er lig med en stigning i varme- og elregningen. Mange danskere har tendens til at glemme at tjekke op på deres el-udgifter, hvilket er en skam, da der ofte findes muligheder for at formindske disse ved blot at være en smule opmærksom på nogle af de varme- og strømslugere, der findes rundt omkring i hjemmet. Her kan du imidlertid få et par nyttige råd i forbindelse med en evt. nedbringelse af din elregning.

 

Besparelsesmuligheder

I første omgang bør du helt lavpraktisk undersøge abonnement og pris fra din nuværende el-udbyder. Stemmer det overens med dit forbrug? Du kan hurtigt spare en del penge ved at prissammenligne og dermed finde et tilbud, der passer bedst til dig. Du kan også med fordel gennemgå husets el-elementer med en energimåler, så du ved, hvor du skal gøre en indsats.

I forhold til konkrete el-slugere, kan du starte med at undersøge dine pærer. Glødepærer udleder en del mere el end spare-pærerne, der kan sikre dig større besparelser på sigt. Hårde hvidevarer er en anden stor el-sluger, og her bør du være opmærksom på dit brug af maskinerne. Sørg for at fylde dem op og sæt samtidig temperaturen ned, så de bruger mindre strøm (lige hvad angår køleskabet, skal temperaturniveauet helst holdes højt og stabilt). Skift evt. maskinerne ud med en højere energiklasse, som også på sigt vil spare dig penge. En anden af de store syndere hvad angår elforbruget, er utætte og punkterede vinduer. Du kan med fordel udskifte dem med energivenlige vinduer, der holder på varmen og reducerer CO2-udslippet – til fordel for både pengepung og miljø. Du kan også selv gøre en forskel ved at huske at slukke lyset, droppe standbyfunktioner, reducere elforbruget i sommerperioden mv.