Husker I at bruge haven?

Haven er kendt som et sted, vi slår tæppet ud, lægger os med en god bog og måske får et glas vin til. Den er også kendt som et sted, hvor ungerne suser rundt og leger, og som et sted, hvor vi klarer havearbejde og sår blomster. Men har du nogensinde tænkt over, at haven også er det perfekte sted at holde fester?

Bryllup i egen have

Et afslappet bryllup på egen græsplæne med frisk luft omkring dig og dine gæster. Et bryllup i haven kan være den perfekte kombination af det hyggelige og afslappede, der samtidig sagtens kan være romantisk.

I skal blot booke festtelt udlejning og så i gang. Her kan I let pynte loftet med flotte stofdessiner, lamper og blomster. Måske endda smukke lanterner, der hænger og giver et varmt lys?

Borddækningen behøver slet ikke være anderledes end til en almindelig bryllupsfest, og der er også rigeligt med plads til en dj eller et live band, hvis I booker det rette festtelt. Den bedste oplevelse er dog, at man er tæt på sit hjem og let kan gå ud i sin egen have. Pladsen er op til jer, hvilket betyder, at I kan invitere alle de gæster, I ønsker.

Konfirmationsfest i haven

Det er oplagt at holde konfirmationsfesten i egen have. For det første er denne type fest mere uformel og for det andet er det perfekt, da der ofte er mange børn til sådanne fester, som I kan sende ud og lege i haven. Derved får både voksne og børn en herlig dag, hvor prisen endda kan holdes på et punkt, så konfirmanden kan få en ekstra stor gave og samtidig får et brag af en fest.

Ønsker I selv at forberede maden, bliver dette naturligvis også meget lettere, da I er tættere på eget køkken. Her vælger mange at bestille fra et cateringfirma, hvorefter man selv varmer eller luner retterne i eget køkken.

Barnedåben

Ligesom konfirmationen, er barnedåbsfesten ofte kendetegnet af at være en uformel dag, hvorfor haven er et oplagt sted at afholde festen.

Her er der igen mulighed for catering, da I kan varme maden selv og servere i festteltet. Ligeledes bliver det let at gemme sangskjulerne i hjemmet, som let kan findes frem uden at skulle indblande serveringspersonale.

Da mange af gæsterne til en barnedåb typisk selv har små børn, er de desuden let at medbringe barnevogne og hygge uformelt i teltet uden at skulle bekymre sig om støj, da hele festen har en fantastisk uformel tone.