Hvilken hækkeklipper skal du vælge?

Hvis du er haveejer og har en hæk, så skal den selvfølgelig klippes. Det gøres nemmest med en motor eller elektrisk hækkeklipper. Med hækkesaksen skal du bruge en del flere kræfter og tid på arbejdet.

Det er ikke svært at finde en hækkeklipper, som du kan se i udvalget af modeller i denne hækkeklipper test på Haveunivers.dk. Det svære er faktisk at finde den rigtige type og model. For udvalget er kæmpe stort indenfor forskellige typer, modeller og priser. Hvilken hækkeklipper skal du vælge, er, hvad vi prøver at give dig et par gode ideer til i denne lille mini-guide.

Hvad skal hækkeklipperen kunne?

Den vigtigste kriterie, når du skal vælge en ny hækkeklipper blandt de mange modeller, er; hvad er dit behov? Elektrisk eller motordrevet haveredskaber kommer i dag med mange mulige funktioner, størrelser, ydeevne med mere, og for at indskrænke muligheder udover det rent økonomiske, skal du vælge ud fra, hvad du har brug for.

Hvis din hæk ikke er høj eller stor, og måske bare er en ganske almindelig ligusterhæk, vil den elektriske eller batteridreven hækkeklipper være god nok til gøre arbejdet godt og hurtigt for dig. Hvis hækken derimod kommer med tykke grene og tungere arbejde, kan en motordreven model være det rigtige.

Typer af hækkeklippere?

Hækkeklippere findes i tre forskellige typer:

  • Elektrisk hækkeklipper med ledning: Den billigste type er støjsvag i sammenligning med en benzindreven hækkeklipper. Typen er også forholdsvis let i vægt og løber aldrig tør for strøm, med mindre du klipper ledningen. For den store ulempe er strømledningen og arbejdet med denne, helt ligesom typen med ledning ofte har en meget lille motor.
  • Hækkeklipper med batteri: En smart løsning der dog koster lidt mere end typen med ledning. Den store fordel og ulempe er batteriet. Det er super nemt at betjene, og du skal ikke bakse med nogen ledning. Men du vil også løbe tør for strøm, og skal altid huske at batteriet er opladet inden brug de 1-2 gange om året hvor hækken skal klippes.
  • Benzindreven hækkeklipper: Den store fordel ved en benzindreven er selvfølgelig den bedre ydelse. For typen er beregnet til at klare de tykke grene, og vil som sådan overtrumfe de andre typer i motorydelse. De store ulemper ved typen er prisen, vægten, støjen og så at motorer har det med at bryde ned. Prisen er nemlig meget højere end de andre modeller, helt ligesom den også vejer en del mere. For det ikke skal være løgn, så skaber det også rigtig meget larm under brug. Men det motordrevne redskab klarer jobbet, og bruges ofte også til andet en hække.

Hvad du skal kigge efter?

Brug disse ting som ideer til at gøre valget af den rigtige model nemmere for dig:

  • Type hækkeklipper: Hvis dit behov for at klippe hæk ikke er stort, kan du købe en meget billig hækkeklipper i Harald-Nyborg, Liedl, Netto med mere, der dog kræver ledning. Det kræver en ledningetromle eller en lang 20 meters ledning, og hele arbejdet med at undgå at klippe denne over. Derfor vil en batteridreven eller motordreven hækkeklipper være det nemmere valg, dog også en noget større investering. Der er også ulemper ved disse typer, for den batteridrevne kan løbe tør for strøm. Hvor den motordreven oftere går i stykker med mekanikken end den elektriske.
  • Sværd: Hvis du har en høj hæk og stærke arme, kan en klipper med lang sværd være det smarte valg. For jo længere sværd, jo højere kan du nå og klippe af når du svinger hækkeklipperen gennem hækken. Sørg for at vælge en model der beskytter spidsen af sværdet, så tænderne ikke bliver ødelagt.
  • Hæk type: Vælg en hækkeklipper model der modsvarer typen af din hæk, hvad end du har brug for stor eller lille motorkraft.
  • Beskyttelse: Køb en med beskyttelseskærm ned mod tænderne, så dine hænder ikke kan smutte ned og blive klippet. Beskyttelse for øjnene klares med sikkerhedsbriller.
  • Sikkerhedsknapper: En hækkeklipper skal komme med mindst to tænd/sluk knapper der skal aktiveres samtidig for at klipperen virker. Det er dog efterhånden standard på stort set alle modeller.
  • Bøljegreb: Tjek om bøljegrebet er for tykt til at kunne holde om i lang tid. Det kan være hårdt arbejde at klippe hæk, og et meget tykt greb vil gøre arbejdet endnu mere besværligt.
  • Vægt: Helt ligesom et stort bøjlegreb gør arbejdet hårdere, så vil en tung hækkeklipper logisk nok også være hårdt arbejde at bruge over længere tid.