Kan din facade pudses?

Der er mange, der gerne vil have pudset facaden på huset, da det kan give en rigtig flot finish og gøre et 70’er hus meget mere moderne at se på.

Hvordan ved du om facaden kan pudses?

Mange tror at alle murer, der er lavet af mursten kan pudses, men det er det ikke. Pudsen vil binde bedst på blød- eller håndstrøgne røde sten, der har en ru overflade. Hvis murstenene har en glat overflade, som især gule mursten har, så kan det være rigtig svært at få pudsen til at hæfte. Derfor kan det være en rigtig god idé, at tale med en murer, som kan hjælpe dig med at vurdere, om det er muligt at pudse lige præcis dit hus. Hvis du skal bruge en murer til alsidigt murerarbejde, så er Thomas Kristiansen rigtig dygtig og har også erfaring med at pudse facader, de dækker blandt andet byerne Roskilde, Lejre og Frederikssund.

Hvad skal du gøre, hvis dit hus er malet?

Er dit hus malet eller kalket, så kan det først blive pudset, når malingen eller kalken er fjernet fra huset, ellers kan pudsen ikke hæfte. Hvis det er en nyere mur, så vil du kunne spule puds og kalk af ved at bruge vandspuling, dog skal du være varsom ellers kan du komme til at lave skader på konstruktionen, lav derfor en test på et mindre område. Hvis det er en ældre mur, så skal det være en meget mere mild behandling end vandspuling, da stenene er langt mere sarte og fugerne mere porøse.

Hvad er grunden til, at du skal pudse facaden?

Har du et hus med mange sten, der er gået i stykker, så kan det være en god måde at dække skaden, da det vil give en rigtig pæn facade og samtidig vil der ikke trænge vand ind i stenene, som kan risikere at springe, når frosten kommer.