Lån til fast ejendom – disse ting skal du overveje

Skal du til at låne til at købe fast ejendom? Så er der en række ting, du bør overveje. Dem fortæller vi dig om her.

Hvor skal du låne pengene?

Tænker du lån penge nu og er i tvivl om, hvor du skal låne pengene henne? Der er flere muligheder.
Reglerne er 80/15/5, hvilket vil sige, at du kan låne 80% hos realkreditinstitutterne, 15% hos banken, og de resterende 5% er egenfinansiering, altså penge du selv skal have på forhånd.
Det er vigtigt at overveje hvor du vil låne dine penge henne, da det i sidste ende kan betyde flere 100.000 kroners forskel. Der er flere faktorer, som er vigtige at undersøge, bl.a. ÅOP, forhandlingsvillighed og hvor serviceminded din låneudbyder er.

Hvor hurtigt skal du afbetale dit huslån?

Det mest anvendte realkreditlån løber over 30 år, men du har altid muligheden for at betale det af hurtigere, hvis du økonomisk har mulighed for det. Det kan godt være en god ide at øremærke flere penge til at afbetale huslånet, da du derved vil afdrage mere på dit lån, og altså løbende betale mindre og mindre i renter. På den måde kan det gå hurtigere for dig at få afbetalt dit lån.
Har du derimod lånt mere end 15% hos banken, vil det oftest anbefales at få det betalt af først, da disse lån generelt har en højere rente, end et almindeligt realkreditlån.

Alt afhængig af din realkreditlånsrente, og din risikovillighed, kan du gøre op med dig selv, om du får mest ud af at få betalt lånet ud, og dermed blive gældfri, eller om det vil være bedre at investere dine lånte penge. Det kan oftest være lukrativt at investere dine penge, i stedet for at betale af på lånet, da renten på realkreditlån er væsentligt lavere, end hvad du kan få ud af at investere. Det er kun muligt at optage et realkreditlån ved køb af fast ejendom, så overvej om det ikke ville være smartere at investere, end at betale det af før de 30 år er gået. Det er dog helt op til dig selv, hvordan du vælger at gøre.

Hvis du midt i dine husovervejelser får brug for en pause, kan gratis lydbøger anbefales.

Hvis du ikke har 5%

Hvis du ikke har de krævede 5%, er det faktisk muligt at slippe udenom. Der er flere forskellige måder, men de 3 letteste er:

·        Lån hos familien; enten igennem friværdi eller en eventuel likvid opsparing.

·        Lån hos en anden bank: Dog skal du ikke oplyse banken, at pengene skal bruges som egenfinansiering.

·        Lån hos 3. part, som yder lån til en højere rente, og få det hurtigt afbetalt.

 

Få hjælp til at låne penge hos Johnsmart.dk