Læg ny terrasse

Sommeren står for døren og det er lig med mere havearbejde og flere udendørstimer. Det er derfor også tiden for ny terrasse, hvis du har haft planer om det. Det er surt at lægge ny terrasse i regnvejr, så brug sommerens lyse dage på det. Hvis du gerne vil anlægge din egen terrasse, er det vigtigt, at du ved noget om det og har planlagt projektet på forhånd, så du ikke støder på uventede forhindringer.

Før du begynder

Inden du går i gang med selve terrassen, så sæt dig og planlæg lidt inden. Beslut dig for hvor i haven din nye terrasse præcis skal være og marker området. Beslut dig også for, hvilke materialer du vil bruge. Skal det være en træterrasse? Eller skal terrassen bestå af belægningssten? Eller måske noget helt tredje? Der er mange muligheder, men når du beslutter det, så tænk over, hvad der vil passe bedst til huset, hvad du bedst kan lide og hvad der er inden for dit budget til terrassen. En træterrasse er tit lidt mere kompliceret at lave, men giver til gengæld et virkelig varmt og hyggeligt look. En terrasse af belægningssten er knap så kompliceret, og giver til gengæld en helt anden stemning.

Anlægning af din nye terrasse

Det er vigtigt, at du ved, hvad ud gør hele vejen igennem. Vælg enten at læse en hel masse på nettet og se eventuelt videoguides, så du ikke glemmer noget. Det handler om alt fra opmåling og udgravning til fugning og vibrering. Hvis ikke du har helt styr på alle dette selv, så spørg hellere om hjælp udefra, så din terrasse bliver præcis som du ønsker den. Hvis tingene bliver lavet ordentligt fra start, undgår du at skulle hen og lave en helt masse ændringer hen ad vejen. Dog er der virkelig noget over at have klaret det hele selv, og du vil nyde resultatet endnu mere i sidste ende. Så hvis du har tålmodigheden og viljen til det, så spring ud i at læs en helt masse guides og prøv selv!

Når du er færdig

Når du først er færdig med din terrasse, er du kommet til den sjove del. Nu er det tid til at indrette din terrasse, gøre den hyggelig og nyde en helt masse sommeraftener derpå. Her er nogle forskellige tips til at gøre din terrasse hyggelig og sommerklar.

  1. Køb et sæt lækkert havemøbler. Tag ud og kig efter et sæt havemøbler, som passer til terrassen og som er rart at sidde i. Det vil pifte terrassen helt vildt meget op, og det vil gøre, at der vil blive brugt langt mere tid derude.
  2. Gør noget ud af detaljerne. Når du har møblerne på plads, så tilføj nogle lækre tæpper, puder og planter. Gå efter nogle kraftige, sommerlige farver, da det virkelig vil give terrassen noget liv.
  3. Find en plads til grillen. Sidst, men ikke mindst, find den perfekte plads til grillen. Når den er på plads, er I klar til alle sommerens aftener med grillpølser og skumfiduser.