Lav mad over åben ild i haven

Først lavede man mad over ild eller gløder på en rist, så kom der grill ind i de danske hjem. Firkantede kasser hvor det kunne være en udfordring at gå gang i kullene. Så gjorde Weber sit indtog med deres kuglegrille der blev hvermandseje og er solgt i millioner til danske forbrugere.

Får relativ få år siden slog gasgrillen så for alvor igennem, igen med Weber som en af frontløberne, der ville have os danskere til at grille på en ny måde og droppe kul og i stedet gå over til gas, der ikke kræver forberedelse, og kan bruges lige så snart man har tændt grillen.

Tilbage til rødderne/gløderne

Med i udviklingen er der forsvundet en hel del charme og ikke mindst smag, for en gasgrill er mere eller mindre bare en udendørs grillpande eller et lille udekøkken. Selvom nogen vil argumentere for det modsatte, så er der bare ikke lige så meget smag i det, som der er fra en kulgrill.

Der er derfor også kommet lidt af en modbevægelse, hvor mange vender tommelfingeren ned, når det kommer til gasgrillen og i stedet vender tilbage til kulgrillen, og endelig er der dem, der tager skridtet videre, og vil helt tilbage til det oprindelige med brænde der bliver til gløder, som man så kan stege sit kød på ved hjælp af en rist.

Ild og grill = Ultimativ hygge

Du kan købe et kombineret ildsted og grill, hvor der er plads til en rist, og du dermed kan tage gløderne fra bålet og bruge til madlavningen, mens du stadig har et bål med levende ild. Det er den ultimative målhygge i haven, og det forlænger samtidig grillsæsonen, da varmen fra ilden gør at man kan holde varmen, selvom graderne ikke er langt oppe i tyverne.

Du kan finde nogle ildsteder af den slags her på Outdoor design, men du kan naturligvis også kaste dig over at bygge et selv. Det behøver ikke være et stort arbejde, hvis du kan nøjes med et bålsted der er sænket ned i jorden og forskanset med sten.