Nyt tag i København? Kig med her

Vinteren står snart for døren, og med sæsonskiftet følger en masse tanker. Har du nu sørget for, at sikre boligen mod vinterens komme? Hvornår var det nu, at taget sidst blev efterset? Bør du egentlig skifte det? Så hvis du har gået og tænkt disse tanker eller lignende, så kan du med fordel læse videre nedenfor, og lære mere om hvornår du bør skifte tag. Hvis du allerede nu ved, at taget skal skiftes, så få fat i en tømrer, så du kan få nyt tag i København.

Hvorfor bør man skifte tag?

Der er flere ting, der kan være behjælpelige, når du skal finde ud af, om du bør skifte dit tag. For det første bør du vide, at der kan være mange fordele i at få skiftet dit tag. Du kan se på et nyt tag som en langtidsinvestering, der kan spare dig mange penge, hvis du ikke har planer om at fraflytte hjemmet indenfor den nærmeste fremtid. Det kan især være en god idé, at få skiftet taget, hvis det begyndt at blive utæt. Så skal man for alvor have fart på, da dette kan medføre fugtskader i hjemmet.

Hvilken type tag skal man vælge?

Når tager skal skiftes, skal man tage stilling til hvilken type tag, man gerne vil have. Der er nemlig fordele og ulemper ved de forskellige typer tage. Du får her en kort gennemgang, af nogle af de almindelige typer tage:

Tegl – den mest almindelige tagtype, som er meget holdbar, men som også koster lidt mere end andre typer tage, og samtidig kræver en del vedligeholdelse.
Stål – en populær og effektiv tagtype, der er meget billig at få lagt, samtidig med at den er utroligt nem at vedligeholde.
Tagpap – den absolut billigste tagtype, der dog på samme tid er den med kortest levetid. Tagpap skal også vedligeholdes oftere end andre typer.