Sådan børnesikrer du dit hjem

Mange små børn er nysgerrige og er pilfingret. Derfor har de en tendens til at ville udforske alle ender og kanter af omgivelserne, hvilket inkluderer hele hjemmet. Det er en god måde for børn at opnå erfaring og udvikle sig, men de kender ikke til alle de farer, de kan udsætte dem selv for, og derfor bør man som forældre tage sine forholdsregler, så man kan beskytte børnene uden at begrænse deres udvikling. Dette kan du gøre ved at indrette hjemmet på nogle bestemte måder, så børnene kan gå på opdagelse uden at komme alvorligt til skade.

Børnesikring af køkkenet

Køkkenet er et af de rum, hvor der findes flest potentielle farer for børnene. Der er bland andet mange spidse genstande og varme overflader.

Det første, du kan vælge at gøre for at børnesikre køkkenet, er at gennemgå alle skabe og skuffer, som er i børnenes højde. Flyt rundt på de forskellige ting i både skuffer og skabe, så der ikke ligger ting, der kan skade børnene. Du kan for eksempel vælge at lægge knive og andre skarpe ting i nogle af de øverste skuffer og placere plastikskåle eller andet mere ufarligt i de nederste skabe. Du kan også købe nogle lukkeanordninger for at sikre, at børnene ikke kan åbne skabene og skuffespærre til skufferne. Denne metode kan du blandt andet bruge til det skab, hvor du opbevarer medicin, rengøringsmidler og husholdningskemikalier, samt skuffen med knive og generelt bestik.

Hvis du har en elkedel eller andre former for køkkenmaskiner, der skal bruge strøm, så bør du være opmærksom på, at børn sagtens kan trække i ledningen til maskinen eller kedlen, så de falder ud over bordkanten, og børnene får maskinen eller elkedlens indhold ned over sig selv. Dette kan du forhindre ved at trække stikket ud af kontakten efter brug og stille køkkenmaskinen bagerst på køkkenbordet. Du kan også vælge at montere en ledningsholder, så ledningen bliver for kort til at nå ud over bordkanten.

Sørg for dit barns sikkerhed udenfor hjemmet

Der kan ske mange ulykker i hjemmet, men du bør også passe på dit barn udenfor husets fire vægge. Derfor bør du montere en autostol i bilen, så dit barn er sikret, når I er afsted på tur. Ifølge lovgivningen så bør du bruge en autostol, når du kører med dine børn, indtil de er tolv år eller under 1,50 meter højt. Derved garanterer du dine børns sikkerhed i bilen.