Sådan finder du den perfekte seng til din krop

At alle kroppe er forskellige og har forskellige behov, er et faktum, som alle er klar over, og det er også et faktum, som der skal tages hensyn til, når man vælger ny seng. En fejl, som mange mennesker begår, er, at købe den samme madras til mand og kvinde. Det er en stor fejl at lave, da én af med garanti vil vågne op og have lagt dårligt, fordi de har lagt på en madras, der ikke passer til deres kropsbygning. Kvinder er bygget på en helt anden måde, end mænd er, og de skal have en madras, der passer til lige præcis deres krop – og det samme med mænd. Det siger sig selv, at en mand på 180 cm. og 85 kg. ikke skal have den samme madras som en kvinde, der er 160 cm. høj og vejer 70 kg. Disse to typer af mennesker har brug for to vidt forskellige madrasser for at kunne få en optimal søvn om natten.

 

Vælg seng efter din kropsbygning

Er du lille og rund, vil du helt automatisk have brug for en lidt hårdere madras, end hvis du er høj og slank. Forholdet mellem din højde og din vægt er ret afgørende i forhold til, hvilken madras du bør vælge – og dermed også, hvilken seng der vil være den rigtige til dig. Bor man to mennesker sammen, der er bygget vidt forskelligt, bør man altså investere i to forskellige senge for at være sikker på, at begge to får sovet godt. En god idé er dermed også at prøve nogle forskellige senge af, inden man gør det endelige køb.

 

Find din nye seng hos Sengekompagniet

Ønsker du at se på nogle forskellige senge, er Sengekompagniet det oplagte sted at søge hen. Sengekompagniet ønsker at tilbyde dig som kunde de bedste senge på markedet, og du kan derfor være sikker på, at Sengekompagniet er opdaterede på de nyeste trends inden for senge og andet udstyr til soveværelset.