Sådan fornyer du din bolig med et knapt budget

De fleste kan godt lide en bolig, der ser flot og velholdt ud. Gennem indretning kan du udtrykke din personlige stil og skabe dit helt eget. Dog er det ikke alle, der har lyst til at bruge en hel masse penge på det. Derfor er det godt, at du sagtens kan gøre din bolig flot og smart med et mindre budget. Det kræver blot, at du er frisk på nogle alternative og kreative løsninger somme tider.

Arbejd med det du har

Selvom du måske har lyst til at skifte alt ud, kan det være rigtig dyrt. Derfor skal du lære at arbejde med det, du har. Som regel kan du sagtens skabe fornyelse ved at reparere de ting, som du allerede har. Hvis du har et gulv, som du er træt af, så overvej om du kan gøre andet ved det end at skifte det helt ud. Mange gulve vil f.eks. have rigtig godt af en slibning og noget olie. Det kan også være, at du kunne male dit trægulv for et helt nyt look.

Forny din bolig med en klat maling

Maling er en rigtig god løsning, hvis du vil skabe stor forandring med et mindre budget. Det fede ved maling er også, at så snart du er træt af den farve, du har valgt, kan du blot udskifte den med en anden. Når du vil forny din bolig, kan du starte med at male dine vægge. Det kan være, at de trænger til en opfriskning af den nuværende farve, men det kan også være, at du vil prøve med nogle helt nye farver. Hvis du har et ønske om en mere farverig indretning, kan du male dine vægge i nogle forskellige farver. Du kan f.eks. male en væg i køkkenet i blå og en væg i soveværelset i lyserød. Du kan også male dine gamle møbler, hvis de trænger til en kærlig hånd. På den måde kan du give nogle ting, som du ellers ville have skilt dig af med, et helt nyt liv.

Ryk rundt på dine møbler

Nogle gange behøver der slet ikke nyt til at skabe fornyelse. Det kan faktisk være nok at flytte rundt på alle dine møbler. Hvis du starter i ét rum ad gangen, kan du f.eks. i din stue flytte helt rundt på dine møbler, så de står på en måde, som du ellers aldrig havde overvejet.