Sådan indretter du det optimale hjemmekontor

Det bliver mere og mere populært at arbejde hjemmefra. Rigtigt mange af de danskere, der til daglig arbejder med planlægning, mødebooking, markedsføring osv., vælger at tage faste hjemmearbejdsdage eller simpelthen at flytte kontoret hjem i huset. Samtidigt kæmper et stadig stigende antal danskere med skader og gener som følge af stillesiddende arbejde. Det er nemlig enormt belastende for kroppen at bruge så mange timer om dagen i samme stilling, og kontorarbejde kan være et meget opslidende erhverv. Dog kan man med de rette møbler og velvalgt interiør forebygge skader og forbedre arbejdsglæden betragteligt. I denne guide tager vi et kig på, hvordan du med få virkemidler kan indrette den optimale hjemmearbejdsplads.

 

Variér arbejdsstillingen med et hæve-/sænkebord

En af årsagerne til, at kontorarbejde ofte medfører smerter i bl.a. ryg, skuldre og nakke, er, at man på et kontor typisk bruger rigtigt mange timer i den samme stilling. På den måde bliver nogle få muskler overbelastet, men nogle andre aldrig bliver brugt. Dette kan man undgå ved at investere i et hæve-/sænkebord. Hæve-/sænkeborde tillader dig at skifte mellem siddende og stående stilling, og det aktiverer nogle vigtige muskler i din ryg, som derved bliver styrket. Ved at variere arbejdsstillingen reducerer du således risikoen for både kortvarige og langvarige rygproblemer.

 

Hæve-/sænkeborde kan købes som ”færdige” produkter, men hos nogle forhandlere kan du også sammensætte dit eget hæve-/sænkebord ud fra en række forskellige bordplader og stel. Det giver dig mulighed for at få lige præcis det bord, der vil passe ind i dit hjemmekontor. Bordene kan naturligvis købes fra ny, men der er også et bredt udvalg af brugte hæve-/sænkeborde, hvilket giver dig mulighed for at købe kvalitetsborde til en absolut fordelagtig pris.

 

Vælg en ergonomisk kontorstol

En anden meget vigtig komponent i det velindrettede hjemmekontor er en behagelig og ergonomisk kontorstol. En dårlig kontorstol, som ikke passer til din krop, er nemlig endnu en af de faktorer, der på sigt kan give skavanker i både ryg og ben.

 

Der er mange ting, du skal tage stilling til, når du vælger en kontorstol. Et af de vigtigste kriterier er, at stolen har mulighed for justering i både højden og ryglænet. På den måde kan du tilpasse stolen til lige præcis din højde, benlængde og foretrukne arbejdsstilling. Hvis kontorstolen skal benyttes af andre end dig selv, er det også en fordel, hvis sædedybden kan justeres. Det kan desuden være en god idé at vælge en kontorstol med lændestøtte. Dette giver stolen ekstra komfort og kan især anbefales til personer, der i forvejen har problemer med ryggen.

 

Ovenstående er blot nogle af de ting, du skal have med i overvejelserne, når du køber en kontorstol. Kontorstole findes i rigtigt mange varianter, og det anbefales, at du sætter meget tid af til at prøve forskellige stole inden du vælger.

 

Forbrænd kalorier mens du arbejder

Som nævnt kan det være rigtigt godt at skifte mellem stående og siddende arbejdsstilling. Det er sundt for din ryg, og det hjælper dig endda også til at forbrænde kalorier, mens du arbejder. Det kan dog være hårdt for fødder og ben at stå op i lang tid på et hårdt gulv, og derfor kan du få stor glæde af en StandUp-måtte. Denne specialdesignede måtte fordeler kroppens vægt ligeligt på fødderne, hvilket virker aflastende på hele kroppen.

 

Som et alternativ til StandUp-måtten kan du også vælge at investere i en balanceplade til at stå på, når dit hæve-/sænkeskrivebord er kørt op. Denne plade styrker musklerne i lår, ryg og hofter, og den forbedrer dit blodomløb, hvilket giver et bedre velvære generelt. StandUp-måtten og balancepladen kan være en ekstra motivation for at få sig rejst op i løbet af arbejdsdagen.

 

Er du en af de mange danskere, der arbejder hjemmefra, kan du få stor gavn af de ovennævnte forbedringer til hjemmekontoret.