Sådan indretter du dit soveværelse

Soveværelse er et vigtigt rum i vores hjem, især fordi vi tilbringer en tredjedel af vores liv i soveværelset. Man skal bestemt ikke undervurdere vigtigheden af soveværelset, da det er her vi hver aften går i seng og genoplader samt får ny energi til hverdagen. Derfor betyder indretning meget, eftersom der skabes en hyggelig, rolig og afslappende atmosfære. Det kan også være at du har gået og overvejet at give dit soveværelse et ansigtsløft, men du har måske manglet inspirationen eller ikke har vidst hvor at starte. I det følgende kan du læse med og blive inspireret hvordan du kan forvandle dit soveværelse til et harmonisk og afslappende rum. Dog er det vigtigt at nævne at komfort er det vigtigste fokus, hvorimod de mindre dekorative detaljer er med til at sætte det sidste præg på det look du er ude efter.

Husk at tænke over farvekombinationer

Som det første er det vigtigt, at du vælge nogle neutrale og lyse farvekombinationer, som er med til at give en roligt, behageligt og harmonisk fundament til rummet. Derefter er det altid vigtigt at vedligeholde balance i soveværelset, hvorfor værelset skal holdes rent og der skal ikke rodes. Soveværelset er stedet hvor du skal kunne stresse af, og rodet er lige med stress, så gør endelig dig selv den tjeneste og ikke gøre dit soveværelse til en eller anden form for opbevaringsrum. Måden hvorpå du kan undgå rodet og bevare de rene linjer er ved at undgå at have tøjstativer og åbne hylder som i sidste ende samler støv og med tiden bliver mere og mere rodet.

Når det kommer til sengetøj og tæpper så vælg igen rolige og dæmpede farver. Ved at vælge dæmpede farver, så er du med til at skabe rolige omgivelser, hvilket også har stor betydning for din søvn. Belysning er også et vigtigt element i soveværelset for at skabe den rette stemning. Du kan kombinere en hængende lampe, som kan lyse hele rummet op og en stilfuld, funktionel og dekorativ bordlampe til læsning i sengen. Uanset hvad du søger til dit soveværelse kan du nemt og hurtigt finde et stort udvalg på www.soveland.dk så du kan indrette dit soveværelse eller bolig lige efter dine ønsker og behov.

Små detaljer gør dit soveværelse unikt

Grunden til at soveværelset skal holdes rent og overskueligt, er fordi det gør at du kan mærke tryghed og rolig stemning, som er en forudsætning for en god nattesøvn. Dekoration kan også være med til at skabe en rolig og hyggelig stemning, hvor dit personlige præg skinner igennem. Det er detaljerne der gør forskel, og sætter det sidste prik over i’et. Du kan for eksempel dekorere med fine vaser, lysestager, dejlige puder, sengetæpper og meget andet uden at det bliver for meget. Vi er forskellige, og vi har alle sammen forskellige rutiner inden sengetid. For eksempel er der rigtige mange som kan lide at læse inden sengetiden. Så er du typen der godt kan lide at læse en god bog inden sengetiden, så kan du styrke følelsen af varme og hygge med levende lys. Her kan du vælge en dejlig og behagelig duftlys som er med til at stimulere alle sanser hvor kroppen virkelig kan slappe af. Det er utroligt hvor meget stearinlys kan bidraget til rummets look og indretning. Se udvalget her, lad dig inspirere af det brede udvalg af elegante stagelys, bloklys og mange forskellige dekorationslys.