Sådan skaber du det perfekte hjemmekontor

Hvis du ofte har arbejde, der skal klares derhjemme foran en computer, er det rart at have et sted at sætte sig hen for at kunne koncentrere sig. Hvis du skal forsøge at klare dit arbejde i køkkenet eller i stuen, hvor resten af familien samtidig laver andre ting, kan det godt være svært at fokusere. Hvis du har et rum, der er specielt egnet til at være dit kontor, vil du bedre kunne arbejde fokuseret, og du vil kunne blive hurtigere færdig.

Sådan starter du

Hvis du vil starte helt fra bunden med dit hjemmekontor, kan du starte med at gøre noget ud af væggene og gulvet. På et kontor handler det om at skabe den helt rette stemning og balance i tingene. Hvis du maler én eller flere af væggene i en lidt mørkere farve end resten, vil det skabe noget dybde til rummet. Du vil næsten føle, at du sidder sådan lidt i en behagelig hule. Det er ikke fordi, at rummet bliver helt mørkt, men det kan bare gøre noget helt specielt som rummet, som gør det rigtig rart at sidde derinde og arbejde. Når du skal vælge gulv, skal du bare gå efter det, som du føler er mest behageligt, om det så er et flot trægulv eller et gulv-til-gulv-tæppe.

En god arbejdsplads

Meget ideelt på dit hjemmekontor er, at du har den helt rette arbejdsplads. Det er godt med et skrivebord, hvor der er god plads, men alligevel ikke god plads. Hvis dit skrivebord er rigtig stort, kan det være nemt at komme til at rode, hvilket kan virke forstyrrende, når du skal sidde og arbejde. Hvis du gerne vil kunne variere din arbejdsposition lidt, kan du lede efter et skrivebord med en hæve/sænke-funktion, der gør, at du også kan stå op og arbejde. Desuden har du brug for en stol, som du kan holde ud at sidde i længere tid ad gangen.

Gør plads til personlighed

Et kontor må gerne være fyldt med personlighed og kreative elementer. Dog er det vigtigt at finde en balance i tingene, for rummet skal hverken virke for tomt eller for proppet. Hvis du savner personlighed, kan du f.eks. lave en billedvæg med personlige billeder og fede plakater. Ellers kan du lave en stor opslagstavle, hvor du kan hænge både noter, udklip og billeder, som inspirerer dig.