Som boligejer kan udgifterne til el som oftest være en af de lidt større udgiftsposter. Det er derfor også en rigtig god idé, at du som boligejer sørger for at få overvejet, om der eventuelt måtte være ting, du kan gøre for at reducere dine udgifter til strøm. I den forbindelse kan en væsentlig ting at overveje blandt andet være ens valg af lamper/pærer, da dette bestemt kan spille en meget afgørende rolle for det samlede forbrug af strøm i boligen.

lampe

Stor forskel på strømforbruget på forskellige typer af lamper

Der findes den dag i dag rigtig mange forskellige typer af lamper på det danske marked, og hvis du gerne vil sikre dig, at du gør brug af nogle lamper, som ikke har et alt for højt forbrug af el, så kan det i mange tilfælde være ganske fornuftigt at overveje muligheden for at skifte dine nuværende lamper ud med nogle af nyere dato.

VRØVl:
Lamperne er ikke dem, der bruger strømmen, det er den pære, der sidder i lampen.
Skal det være billigt, så skift til LED og spar strøm

Et af de steder, hvor du som boligejer vil have mulighed for at finde dig et stort og bredt udvalg af forskellige typer af lamper, der har et fornuftigt forbrug af el, er hos et af de større danske byggemarkeder, der hedder Bauhaus. De har blandt andet et særdeles stort udvalg af forskellige typer af indendørs belysning – og der er god mulighed for, at du hos denne forhandler både vil kunne finde flotte og præsentable lamper til nogle gode priser samtidig med, at lamperne ikke har et særlig stort forbrug af strøm. Vil du gerne vide mere herom?

2008298a

Køber du strøm det rette sted?

Det er ikke mange, der ved det, men faktisk kan man som boligejer købe strøm hos flere forskellige ”udbydere”. Et af de firmaer, der kan tilbyde særdeles billig strøm er det firma, der hedder Gul Strøm. Ved at gøre brug af Gul Strøm vil du som boligejer i rigtig mange tilfælde have mulighed for at spare dig selv for en hel del penge – og der er i tidens løb tusindvis af danske boligejere, der har valgt at gøre brug af netop denne mulighed. Kunne du godt tænke dig at vide mere om dette, så kan du blive klogere her.

Denne artikel er betalt og lavet i samarbejde med de nævnte hjemmesider i artiklen.