Sådan undgår du at få rotter i din bolig

Rotter er mange husejeres værste mareridt. Rotter udgør en sundhedsrisiko, da de kan overføre 55 forskellige sygdomme, og derfor skal de tages meget alvorligt. Det er næsten umuligt at udrydde skadedyrene, og derfor ses der også flere og flere anmeldelser årligt. Hvis du opdager rotter i din bolig, er det vigtigt, at du får problemet under kontrol hurtigst muligt men også så forsvarligt som muligt. Vil du vide, hvad du skal gøre, hvis du opdager rotter, så læs med her.

Sådan minimerer du risikoen for at få rotter

Hvis du vil være så sikker som mulig på, at du ikke får rotter i din bolig, er det vigtigt, at kloakker og afløb er tætte og fungerer korrekt. Derfor er det en god idé at få et årligt kloakeftersyn, hvor kloakken spules ren og tjekkes for eventuelle skader. Derudover er det vigtigt, at dit hus er tæt; revner og åbninger ved ydermure, døre, taget og vinduer skal være tætte. Desuden er det en god idé at skrue afløbsrister fast, da rotter ellers kan åbne disse.

Tegn på, at du har rotter

Hvis du finder ekskrementer, oplever løbespor eller en skarp lugt, er det tydelige tegn på, at du kan have rotter. Derudover kan støj under gulvet eller på loftet også være tegn på rotter i boligen. Rotter kan også lave huller i jorden, i vægge og gulve, og derfor er det også vigtigt, at du holder øje med dette. Hvis du opdager disse tegn, er det vigtigt, at du kontakter kommunen eller en skadedyrsbekæmper.

Sådan bekæmper du rotter

Det er nødvendigt med professionel hjælp, hvis du har fået rotter i boligen. De professionelle kan nemlig udføre effektiv rottebekæmpelse, hvor risikoen for spredning af bakterier og sygdomme kan minimeres. Derudover er det vigtigt at en eventuelt rotterede lokaliseres og fjernes, så problemet ikke kommer igen.