Stor guide til din pejs

Sponsoreret indhold

Gennem de senere år er der sket en stigning i antallet af solgte pejse i hele landet, og måske forbinder du det med noget gammelt og umoderne. Men faktisk forholder det sig anderledes – ildsteder i hjemmet har aldrig været mere eftertragtet. De kan nemlig bruges og designes til mange ting – du kan opvarme stuen med en ægte brændeovn, kombinere stemning og stil med en glaspejs eller have en ældre model, der skaber hygge i hele hjemmet. Hvis du synes en pejs lyder som noget for dig, så læs med her og bliv klogere på dem.

 

Sådan kommer du i gang

Når du har besluttet dig for, at du vil have et ildsted i hjemmet, er det vigtigt at tænke sig en smule om for at få det bedste resultat. Man skelner hovedsageligt mellem 2 typer af pejse, nemlig:

 

  • Pejseindsats
  • Brændeovn

 

En pejseindsats er en indbygget pejs. Det vil sige, at den ligger i væggen og ofte er omgivet af et tyndt lag glas. Det kombinerer pejsens evne til at skabe varme og hygge og samtidig den moderne, nordiske stil. En brændeovn er derimod ofte noget, man forbinder med gamle dage – men med nye designs kan de sagtens være moderne og stilrigtige i ethvert hjem. Inden du går i gang, er det vigtigt at huske på, en pejs løbende skal bruge materialer for at fungere. Sørg derfor for at have reservedele til brændeovn liggende – så er du nemlig sikker på, at du kan opretholde din pejs.

 

Pejse passer alle

Når du går på jagt efter en flot pejs, finder du hurtigt ud af, at de findes i massevise af designs og udtryk. Eksempelvis kan du vælge en gaspejs med 1 og helt op til 4 sider – så du skal ikke være bekymret for, at der ikke er en, der passer ind i dit hjem. Pejse er udviklet så meget med tiden, at de uden problemer passer ind i ethvert hjem – det er bare om at finde den rigtige. Du kan for eksempel tjekke dette danske pejsecenter ud – her kan du få nemt og hurtigt overblik over de forskellige typer, der findes – foruden at anskaffe pejsetilbehør og pejse til både gas, bioethanol, el og ægte skovbrænde. Kort sagt favner centeret de flestes interesse, og har showroom i Hjørring og tæt på Aalborg. Der monteres og rådgives i hele landet indenfor alt, der vedrører pejse.