Tænk langsigtet og begynd at energirenovér

Er dit hus klar til fremtiden? Fremtiden hvor der er større krav til dit hus energiforbrug. Hvor energi bliver dyrere, og hvor du kan tjene en god skilling på at energirenovere.

For at vi kan overholde målsætningerne om, at vi benytter os af vedvarende energi i 2050, er en optimering af energien i bygninger et vigtig skridt. En meget stor andel af Danmarks energiforbrug kommer netop fra bygninger. Eftersom levetiden for bygninger er rigtig lang, er det yderst essentielt at gøre noget ved de bygninger, hvor der ikke er en optimal energiisolering. Det er op til den enkelte. Det er op til dig – vi guider dig!

Hvem skal energirenovere?

Selvom energirenovering stort set altid er relevant, er det hos alle, det kan betale sig. Først og fremmest skal du vurdere, hvordan du har det med din nuværende boligsituation. En energirenovering er en omfattende affære, og det kan derfor ikke betale sig at energirenover, hvis du allerede skal flytte et par år efter.

Hvis det er tilfældet, bør du i stedet gribe tyren ved hornene og allerede kort tid efter erkendelsen begynde på forberedelserne mod at flytte. Hertil er det en rigtig god idé at kontakte en boligadvokat. Modsat en ejendomsmægler er en boligadvokat købers repræsentant og vil helt sikkert bistå dig med at finde den bedste handel.

Derudover skal du være opmærksom på din boligs nuværende energimærkning. Det er bestemt ikke alle boliger, der har en god energimærkning, men hvis boligen allerede har oplevet en omfattende energirenovering, er det ikke sikkert, det kan betale sig at energirenovere igen. Det kræver nemlig meget mere at gå fra en energimærkning fra B til A, end det gør at gå fra G til F.

Du skal altså energirenovere, hvis du er en person eller en familie, der har tænkt sig at blive boende, samt hvis boligen ikke allerede har en høj energimærkning.

Hvorfor energirenovering?

Der er mange gode grunde til at energiroptimere. Først og fremmest fører energirenovering til en lavere varmeregning. Det giver et bedre og mere komfortabelt indeklima. Med en energirenovering kan du forbedre din boligs udseende med arkitektoniske tiltag.

Det øger desuden boligens salgsværdi. Undersøgelser har vist, at boligen kan stige op mod 500.000 kroner i værdi, hvis du virkelig går i dybden med din energiroptimering af boligen. Sidst men ikke mindst gør det din bolig mere klimavenlig ved at reducere CO2-udslippet.

Hvad kan jeg energirenovere?

Der er virkelig mange muligheder i forhold til energirenovering. Typisk inddeler man energirenovering i to kategorier. Boligens facade, det der adskiller ude- og indemiljøet og diverse installationer.

I forhold til boligens facade kan du igangsætte tiltag til at forbedre boligens tag- og loftkonstruktioner, vinduer og døre og ventilation og tætning.

I forhold til diverse installationer handler det primært om varmeanlægget og elforsyningen. Hertil kan det være projekter vedrørende olie- og gasfyr, fjern- og jordvarme, solceller, varmepumper og regulering og styring af varme.

Kan energirenovering finansieres?

Du kan tro, du kan få hjælp til finansiering af din energirenovering. der er tilmed rigtig gode muligheder. Først og fremmest rådes der dog til, at du kigger på dit nuværende lån og vurderer, hvorvidt der mulighed for en optimering. I så fald kan du overveje en omlægning af lån.

Hvis du har brug for yderligere lån, er det muligt at gøre det med billige renter. Det gælder både hos banker og realkreditinstitutter. Renten er som regel billigere hos institutterne, hvor oprettelsesgebyret til gengæld også er tilsvarende højere.

Forstå boliglån, læs informationer om dem her

Derudover kan du søge om tilskud hos energiselskaberne og om håndværkerfradrag hos byggeentreprenøren. Begge noget der virkelig kan gøre en forskel.