Tagdækning hvad du skal vælge?

Når der skal vælges tag enten til et nyt hus eller efter en renovering på et ældre hus, så kan det være svært at beslutte, hvilken type tag der skal på huset? Derfor er det en god idé at undersøge markedet for, hvad der er af muligheder. Der findes mange muligheder, når det kommer til tagdækning, og hver type har sine fordele og ulemper. Derudover er det også vigtigt, at du har tænkt over, hvor meget det må koste både nu og på lang sigt. Dette kommer også an på, hvordan tagformen er, hvis den er utraditionel kan det også have indflydelse på prisen. Derudover er der stor forskel på, hvad de forskellige tagtyper udstråler og har af betydning for indtrykket af huset.

 

Dette skal du have med i dine overvejelser, når du skal have nyt tag

Noget af det første du kan gøre inden, du tjekker hele markedet igennem, det er at undersøge om, der er regler i dit nabolag for, hvilke tagtyper du må anvende på din bolig og også hvilke farver, du må benytte. Når det er på plads, så er det lettere at undersøge markedet.

 

Holdbarhed

Der kan være en stor forskel på, hvor længe et tag kan holde. Det skal du have med i dine beregninger, det kan være, at du kan købe et billigt tag, men har en kortere udløbsdato end andre tagtyper. Derfor kan det godt være, at det ikke er her og nu, at du får et billigt tag, men at du må og skal se det som en langsigtet investering.

 

Tag med lang levetid

  • Tagpap
  • Tegl
  • Kobber
  • Beton
  • Zink

 

Tag med en kort levetid

  • Glas
  • Strå
  • Plast
  • Bølgeeternit

 

Hvilket tagtype du skal vælge?

Hvilken type tag du skal vælge afhænger meget af, hvilken type hus du har. Har du et nyt hus, eller er du ved at opføre et nyt hus, så er det meget moderne at vælge tagpap. Det er det især fordi de nye huse har mere utraditionelle tagforme, derfor er det nemmere og pænere at lægge tagpap på huset. Udover at det er pænt og nemt, så er det også en billig løsning – Her kan du købe billig tagpap. Tagpap giver huset et meget minimalistisk udtryk og forstyrrer ikke blikket med samlinger eller forskellige former. Ift. vedligeholdelse så er det begrænset, når først tagpappet er sat på. Det handler mest om at tjekke taget især, hvis der har været kraftigt vejr. Hvis taget har sluppet nogle steder, så er det godt at få det repareret med det samme, det vil forlænge levetiden på taget.

 

Om det er tagpap, tegl, beton, kobber eller et helt andet tag, du skal vælge, det er op til dig. Men hvis du gerne vil være med på moden, og det passer til dit hus, ja så er tagpap et rigtig godt bud, fordi det giver huset et moderne look og er næsten vedligeholdelsesfrit, hvilket er en fordel i den travle hverdag.