Tips til at minimere risikoen for skimmelsvamp

Det kan ende med at være frygteligt dyrt, hvis din bolig først bliver ramt af skimmelsvamp. Samtidig kan det være utrolig dårligt for dit helbred, derfor bør du gøre alt for at undgå at få skimmelsvamp. Hvis uheldet er ude, kan du finde gode råd til skimmelsvamp.

Du kan sagtens selv gøre noget, hvis du vil undgå at blive ramt. Men der er aldrig 100% garanti for at undgå det.

Godt indeklima

Noget af det bedste, som du kan gøre, er at have et godt indeklima. Hvis din lejlighed hele tiden er varm og herefter kold, så øger du risikoen for at blive ramt af skimmelsvamp.

Alle kan tjekke deres isolering, fordi hvis du har utæt eller dårlig isolering, så er der en større risiko for at blive ramt. På samme måde bør du også tjekke dine vinduer.

Det er vigtigt, at du ikke har utætte vinduer, for så kommer der hele tiden kold luft ind. Det er ikke, fordi det i sig selv giver svamp. Men svamp har det bedst i fugtige omgivelser, og det er en af grundene til, at du altid bør have god udluftning.

Luft ud hver eneste dag

Selvom vi lige har sagt, at du ikke hele tiden skal have skiftende temperatur, så er det stadigvæk vigtigt, at du sørger for at lufte ud. Ren luft er noget af det bedste, som du kan gøre, hvis du gerne vil have et godt indeklima.

I dag kan du også købe maskiner, som kan hjælpe med at bevæge et godt indeklima. På den måde kan du altid have den tændt. Det er især godt i dit soveværelse, fordi det især er dårligt, hvis du sover sammen med svamp.

Rengøring

Du skal altid gøre rent, fordi du på den måde undgår at blive ramt af svamp. Det skyldes, at du kan være blevet ramt af svamp, og hvis du ikke gør noget ved det, så bliver det kun værre. Det kender du fra mad, hvor det hurtigt spreder sig.

Skimmelsvamp fungerer på samme måde, og derfor holder daglig rengøring det nede. På den måde vil du også vide, hvis du er blevet ramt af skimmelsvamp, og du har mulighed for at gøre noget ved det, inden det spreder sig for meget.

Hvis uheldet er ude, kan du selv prøve at ordne det med noget Rodalon, ellers vil vi anbefale dig, at du kontakter en ekspert.